7 nietypowych atrakcji Dubaju i okolic, których nie znajdziecie w przewodnikach

nietypowe atrakcje Dubaju

Nie mogłam się doczekać na ten wpis. Tak, wiem, że to ja go napisałam, więc wiedziałam co w nim będzie 😉 Czekałam z innego powodu. Seria wpisów o nietypowych atrakcjach jest moją ulubioną, z tych miejsc przywieźliśmy najciekawsze wspomnienia i to w takich miejscach najczęściej pada „WOW” albo Igorkowe „yyyy (dźwięk wciąganego głęboko powietrza do płuc stanowiący wyraz najwyższego dziecięcego uznania)”. A wpis z Emiratów jest ciekawy szczególnie, bo w Emiratach kojarzących się z przepychem, wielkimi budynkami z tafli szkła, ropą naftową i bogatymi szejkami, odkryliśmy miejsca, które o Emiratach mówią zupełnie co innego. Oto 7 nietypowych atrakcji Dubaju i okolic, których nie znajdziecie w przewodnikach.

1. Jebel Jais – najwyższy punkt w Emiratach

Najwyższym punktem w Emiratach nie jest wcale żaden budynek, ani ten, który już stoi, ale też ten, który dopiero się buduje nie będzie wyższy, nie żadna konstrukcja czy oryginalny projekt dubajskich inżynierów, a po prostu i zwyczajnie: góra. Góra Jebel Jais w górach Hajar.

Podobno to co najpiękniejsze jest za darmo i sprawdza się to nawet w słynących z wysokich cen Emiratach.

Autentyczność: 

Unikatowość: 

Jak znaleźć to miejsce?: Jebel Jais jest w górach Hajar w Emiracie Ras Al-Khaima. Około 2-2,5 godziny drogi od Dubaju. Więcej o tym jak tam dojechać i co pysznego zjeść po drodze znajdziecie tu: Jebel Jais – najwyższy punkt widokowy w Emiratach

2. Hatta

Czyli Alaska Dubaju. Żeby dostać się do Hatty trzeba opuścić Dubaj i przejechać przez Szardżę i Adżman by wjechać do należącego do Emiratu Dubaju miasta Hatty. To małe miasteczko wykluło się na dawnej beduińskiej osadzie, której skansen możecie tu obejrzeć. Możecie też wejść na liczącą 3 wieki wieżę. Niedaleko od miasta jest Hatta Dam czyli tama (na tej tamie są namalowanie olbrzymie wizerunki szejków Dubaju i Abu Dhabi) a za nią spore jezioro otoczone górami. Więcej o Hattcie, o tym ile kosztuje tam wypożyczenie kajaka przeczytacie tu: Hatta: wizyta u beduinów i deszcz na pustyni.

 

 

Autentyczność: 

Beduińska osada jest rekonstruowana, przynajmniej w części, dlatego gwiazdka mnie, ale Hatta to dobre miejsce żeby zobaczyć jak wygląda Dubaj bez tego wszystkiego z czego słynie.

Unikatowość: 

Takich miast jest więcej w innych Emiratach, podobne miejsca znajdziecie też np. w Omanie, ale jeśli chodzi o Dubaj to naprawdę unikat.

Jak znaleźć to miejsce?: To około 1,5 godziny drogi z Dubaju tzn. tego znanego Dubaju 🙂 Do Hatty prowadzi kilka dróg, z czego jedna przez Oman. Jadąc przez Oman musicie mieć paszporty, upewnić się czy ubezpieczenie Waszego samochodu obejmuje wypady do Omanu, a jeśli nie, co bardzo prawdopodobne, trzeba będzie takie ubezpieczenie wykupić i zapłacić za wizę. Więc chyba lepiej będzie pojechać na około. To dodatkowo tylko jakieś 20 minut.

3. Al Ain

Al Ain to miasto w Abu Dhabi, którego nazwa oznacza: źródło. I ta nazwa nie dziwi. Po pierwsze dlatego, że rzeczywiście źródlana woda Al Ain jest tu butelkowana 😉 a po drugie dlatego, że źródło to zasila rosnące tu daktylowe oazy. W Al Ain znajdziecie też dwa parki archeologiczne ze stanowiskami sprzed epoki brązu, jedyny w Emiratach targ wielbłądów i dość ciekawe ZOO. Zaciekawieni? Więcej zobaczycie tu: Al Ain: daktyle, oaza i ZOO

Autentyczność: 

No wiadomo, z wyjątkiem ZOO 😉

Unikatowość: 

System nawadniający fajal stosowany w oazach Al Ain liczy sobie 3 tys. lat i był stosowany na niewielkim obszarze (też w Omanie). Został nawet wpisany na listę UNESCO. Za to plus do unikatowości.

Jak znaleźć to miejsce?: Około 2 godziny drogi z Dubaju, w Emiracie Abu Dhabi.

4. Hinduska świątynia na zapleczu bazaru z tkaninami w Deirze

Tak wiem, ja znowu o tej Deirze, ale to dlatego że to nasza ulubiona dzielnica Dubaju. Deira była już w zestawieniu największych atrakcji Dubaju, ale tu też trafiła z kilku przyczyn. Co prawda o Deirze jest trochę w przewodnikach, ale i tak jest tam według mnie niedoceniana. No i Deira ma różne oblicza. To nie tylko opisane w przewodnikach bazary, ale też ciekawe i nieznane zakątki jak właśnie Hinduska świątynia znajdująca się na tyłach bazaru tekstylnego. Tu w wąskich zaułkach są hinduskie sklepy pełne kwiatowych wieńców i zapachów. Przechodząc wąskim korytarzem z tagu tekstylnego nagle znajdujesz się w Indiach, przynajmniej na chwilę. Takich zaskakujących zaułków Deira ma więcej.

nietypowe atrakcje Dubaju

Autentyczność: ⭐⭐

Unikatowość: ⭐⭐

Jak znaleźć to miejsce?: Idąc w lewo z przystanku abry przez targ tekstylny trzeba wejść w wąską uliczkę, która wydaje się prowadzić na czyjeś podwórko, zamiast tego zaprowadzi Was do małych Indii, jak mówi nasza koleżanka Patrycja 🙂

5. Pustynia i wielbłądy

Można by powiedzieć, że na pustyni nie ma nic ciekawego tylko góry piasku. Tyle, że sam piasek jest już ciekawy, jak inaczej wytłumaczyć fenomen piaskownicy? (u nas w Gdyni nawet na plaży jest piaskownica, true story) Te góry piasku tworzą piękny krajobraz zwłaszcza, że wcale nie trudno dojrzeć na pustyni wielbłądy. A do tego piasek daje wiele możliwości do świetnej zabawy. Zobaczcie:

 

 

Autentyczność: ⭐⭐⭐

Unikatowość: ⭐⭐

Jak dostać tam dostać?: O tym jak się dostać na pustynię bez przewodnika czy organizatora wycieczek przeczytacie tu: Jak się dostać na pustynię w Dubaju?

6. Flamingi

W Dubaju są bodajże dwa miejsca, gdzie można podziwiać flamingi, łabędzie i jeszcze tak ze 130 innych gatunków ptaków. Jednym z tych miejsc jest Al Qudra sztucznie stworzona oaza, a drugim miejscem jest Ras Al Khor. Polecamy Wam zajrzeć do któregoś z tych miejsc. Tylko w przypadku Al Qudry sprawdźcie czy wstęp jest dozwolony. Mimo, że oaza została stworzona sztucznie to stała się domem dla tysięcy ptaków dlatego władze Dubaju chcą wprowadzić środki mające na celu ochronę tego miejsca. Sprawdźcie jak ta sprawa wygląda w czasie kiedy będziecie chcieli tam pojechać.

Autentyczność: 

Al Qudra jest sztuczną oazą. Ale ptaki są prawdziwe 😉

Unikatowość: ⭐⭐⭐⭐

Jak dostać tam dostać?: Al Qudra

7. Prom Marina – Deira

O ile o Marinie trudno powiedzieć, że to miejsce spoza przewodników, to nawet tu można znaleźć sposób, żeby spędzić czas trochę inaczej niż to sugeruje tripadvisor. Tym sposobem jest Dubai Ferry czyli prom z Mariny do Deiry. Prom przepływa wokół płaszcza Palm Jumeirah – sztucznej wyspy w kształcie palmy, potem w oddali można zobaczyć Burj Al Arab w kształcie żagla – jeden z najbardziej luksusowych hoteli na świecie. A niedługo potem powinniście mieć też widok na Wyspy Świat (The World Islands) sztuczny archipelag wysp tworzących mapę kontynentów.

Autentyczność: 

Unikatowość: 

Jak znaleźć przystanek i kasę biletową? Zobacz tu: Rejs Promem z Dubai Mariny do Deiry.

Dzięki Patrycja, Magda, Mateusz i Krzysiek, bez Was pewnie części tych miejsc byśmy nie odkryli!

Jeśli wybieracie się do Emiratów mamy nadzieję, że będziecie mieć okazję skorzystać z tych miejsc i że przypadną Wam do gustu, a jeśli już je znacie podzielcie się Waszymi wrażeniami w komentarzach. A może znacie inne miejsca, które warto dodać do tej listy?

Sylwia Kołpuć
Sylwia Kołpuć
spostrzegawcza, trochę nieśmiała, podatna na nastroje i klimaty, ze skłonnościami do zachwytu i melancholii, autorka większości tekstów na blogu

6 Komentarze

 1. Piotr pisze:

  Niesamowite miejsce. Niby tylko pustynia, a jednak mnóstwo miejsc do zobaczenia, nawet takich, które nie są całkiem typowe. Aby je zobaczyć trzeba trochę zboczyć z utartych tras.

 2. Jelenka pisze:

  Fantastyczny post. Niestety Dubaj nie jest w moich najbliższych wyjazdowych planach, ale kiedyś na pewno się tam wybiorę.

 3. balajanek pisze:

  Ponieważ lubię w podróżach zdobywać moje prywatne rekordy. Dubaj jako cel podróży to Burj Kalifa (wiadomo) i… najdłuższa na świecie zip-line.

  • Sylwia Kołpuć pisze:

   Nasz Igor był zachwycony Khalifą, zresztą nam też się podobała ta wieża. Trzeba przyznać że wyszło im to. A zip line jest w pięknym otoczeniu gór Hajar, które też nam przypadły do gustu. Daj nam znać po powrocie jak wrażenia z zip linea 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Hej ;) jeśli Ci się u nas podoba, przybij nam piąteczkę dając lajka