TWIERDZA ASENA W BUŁGARII

twierdza Asena w Bułgarii

Jeśli w swoich podróżach szukasz miejsc spoza popularnych rankingów i wyświechtanych przewodników, takich może mniej wygłaskanych i zadbanych ale za to bardziej ciekawych to dobrze trafiłeś. Na tym blogu znajdziesz ich dużo. A jeśli obszar twoich poszukiwań to Bułgaria w tym i kolejnych tekstach poznasz kilka perełek tego kraju. Zaczynamy od Twierdzy Asena w Bułgarii.

 

Krótko o twierdzy.

Ale tak naprawdę krótko. Możesz od razu przejść niżej do informacji na temat dojazdu, kosztów i innych atrakcji w pobliżu, są w następnych akapitach. Albo możesz zostać tu na kilka zdań. Ruiny twierdzy Asena wyrastają na stromym wzgórzu, gdzie w dole płynie rzeka. Ze względu na hardcorowe położenie była nie do zdobycia z trzech stron. Raz wojska cara Kalojana sprawdzały to w praktyce odcinając broniących się w środku krzyżowców na 13 miesięcy. Teraz z twierdzy zostały ruiny. Cało zachowała się tylko kaplica.

 

 

 

Gdzie jest twierdza, jak tam dojechać i ile kosztuje wstęp

Twierdzę Asena znajdziesz w mieście Asenovgrad na wzgórzu dość zacnych rozmiarów. Prawie na samą górę wjedziesz samochodem na parking. Stąd można ruszać na Twierdzę. Tu już właściwie jesteś przy kasie.

Wstęp kosztuje 4 lewy (1 lew to około 2,2 PLN) od osoby, dzieci za darmo. Jest jeszcze bilet rodzinny, ale trochę nie wiem na czym polega skoro i tak dzieci wchodzą za darmo. W każdym razie jest jeszcze kilka lewów taniej. Wchodzić można do 18. 

 

twierdza Asena w Bułgarii

 

Dlaczego uważamy, że warto odwiedzić twierdzę Asena w Bułgarii?

 

Twierdza jest super. Taki miniaturowy Malbork tylko nieodkryty. Prawie nie ma tu ludzi. Byliśmy tam w szczycie sezonu i oprócz nas były tylko dwie rodziny z czego jedna urządziła sobie piknik. Z twierdzy zostały tylko ruiny, cała została tylko kaplica gdzie zostały jeszcze resztki niestartych fresków. Twierdzą nie została zrekonstruowana, ale według nas to zaleta. Odrestaurowane i odbudowane zamki to nie problem, dość łatwo takie znaleźć, a takie autentyczne ruinki gdzie można wszystkiego dotknąć, nie ma barierki broniących wstępu i zakazów robienia zdjęć to prawdziwy skarb.

 

twierdza Asena w Bułgarii

twierdza Asena w Bułgarii

 

 

No i miejsce, które wybrali sobie na tą twierdzę jest nie bylejakie. Z jednej strony jest widok na piękne, zielone góry, gdzie ponoć ukrytych jest mnóstwo monasterów przez co tutejsze lasy nazywane są świętymi albo małym Jeruzalem. Z resztą zaraz przy wyjściu z twierdzy zaczyna się krótki szlak do jednego z nich. A z drugiej strony jest już widok na Trację, krainę skąd pochodził Spartakus – gladiator, który przewodził powstaniu niewolników.

 

twierdza Asena w Bułgarii

 

Inne atrakcje w okolicy

Twierdza Asena to super miejsce, ale zajmie Ci najwyżej kilka godzin. Zato w bliższej i dalszej okolicy jest sporo fajnych miejsc gdzie tego czasu można „stracić” trochę więcej.

 

Płowdiw

Miasto 20 km od Asenovgradu. Można się tu poszwędać po ciekawych zakamarkach, po antycznym amfiteatrze, pooglądać kolorowe murale. Fajny tu klimat.

 

 

Melnik

 

Melnik i kolejna atrakcja czyli gorące źródła są już trochę dalej. Jakieś 4 godzin drogi, ale można je spokojnie połączyć w jeden weekend. Melnik to najmniejsze miasto Bułgarii. To tyle ze statystycznych ciekawostek. Ta ciekawostka ma o tyle znaczenie, że jest też podpowiedzią, że jeśli lubisz swojskie klimaty to tu je znajdziesz. Jest tu fajnie, swojsko, smacznie, tanio, kolorowo. No i pięknie –  głównie ze względu na góry rosnące w koło. Te góry są dość wyjątkowe, mówią że to piramidy. Chyba domyślasz się dlaczego. Więcej o Melniku i okolicy wkrótce u nas na blogu.

 

 

Gorące źródła

 

Zaraz koło Melnika są gorące źródła. Takie bez biletu wstępu i infrastruktury zato ze swojskim klimatem i dzikim kempingiem. Takie mega budżetowe SPA. Więcej o źródłach za tydzień. 

 

 

Im dalej w głąb Bułgarii tum robi się ciekawiej. Za tydzień powiem Wam gdzie znaleźć gorące źródła i wtedy to zrobi się ciekawie na maksa. A wy macie jakieś swoje tajne miejsca w Bułgarii?

 

A jeśli podobał Wam się ten wpis, znaleźliście tu pomocne informacje, podobały Wam się zdjęcia lub filmy, to ucieszymy się jeśli dołączycie do nas zostawiając lajka na fanpage’u: Rodzina nomadów, albo subskrypcję na naszym kanale Youtube. Zapraszamy też na nasz Instagram po najpiękniejsze zdjęcia 🙂

 

Sylwia Kołpuć
Sylwia Kołpuć
spostrzegawcza, trochę nieśmiała, podatna na nastroje i klimaty, ze skłonnościami do zachwytu i melancholii, autorka większości tekstów na blogu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Hej ;) jeśli Ci się u nas podoba, przybij nam piąteczkę dając lajka