USA #35 – Miasto widmo

Miasta widma fascynują. Te ulice, po których spaceruje tylko wiatr, domy, w których zostało kilka zakurzonych bibelotów, puste szkolne ławki, krzyż kaplicy, który zapomniał jak brzmią modlitwy. Kiedyś wypełnione ludźmi dziś zakurzone i porzucone. Co sprawiło, że mieszkańcu zostawili swoje domy i odeszli? To właśnie ta wątpliwość sprawia, że szukamy takich miejsc.

 

 

W Goldfield w Arizonie była kiedyś kopalnia złota, a koło kopalni miasto. Do tej pory w podziemiach jest jeszcze złoto o wartości szacowanej na pół miliona dolarów. Ale poza złotem i ruiną kopalni ciężko stwierdzić, co jest pozostałością po dawnej świetności Goldfield a co lepikiem na turystów. Które z budynków i instalacji są autentyczne, a które powstały po czasie? Na oficjalnej stronie można przeczytać, że budynki i ulice mają „autentyczny wygląd” no i wygląd jest, nie ma to tamto. Saloon, kaplica, stary hotel, areszt, wszystko wygląda jak z planu „Doktor Quinn”. W dodatku w otoczeniu gór i przyozdobione kaktusami saguaro. Tylko te sklepiki… ale akurat sklepiki zawsze świetnie radzą sobie na grobach autentyczności.

Jak na wymarłe miasteczko, Goldfield jest za mało wymarłe. Ze swoimi sklepikami, pokazami i występami. Ale jako ciekawe miejsce dla fanów westernowych klimatów daje radę.

Chociaż znów trafiliśmy jakoś pechowo, bo z Trail Dust Town (zamkniętego w poniedziałek, czyli właśnie wczoraj) przyjechaliśmy do Goldfield zamkniętego we wtorki… Więc muzeum było zamknięte, a rewolwery i kostiumy pozamykane w kufrach i szafach.

Jak na westernowe doświadczenie było naprawdę spoko, ale jeśli chodzi o miasto widmo, mamy trochę niedosyt. Z dobrych źródeł wiemy, że prawdziwe wymarłe miasto można znaleźć w parku historycznym Bodie w Kaliforni, pozostałość po dawnym mieście Bodie: https://www.bodie.com/ Może następnym razem

Praktyczne informacje:

www: http://goldfieldghosttown.com/

Wstęp do ghost town jest darmowy, odpłatny jest wstęp (z wycieczką) do kopalni i do Mistery Room

Wstęp do kopalni: 8$ za dorosłego, dzieci do 4 lat za darmo

Mistery room: dopłata 3$ od osoby

Inne atrakcje w okolicy: Trail Dust Town, Tucson, Saguaro National Park

Sylwia Kołpuć
Sylwia Kołpuć
spostrzegawcza, trochę nieśmiała, podatna na nastroje i klimaty, ze skłonnościami do zachwytu i melancholii, autorka większości tekstów na blogu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Hej ;) jeśli Ci się u nas podoba, przybij nam piąteczkę dając lajka