Z 4-latkiem przez Amerykę – Wszystko o podróży do USA

image

Spis treści

Tu jest wszystko o wyprawie: z 4 latkiem przez Amerykę, czyli naszej miesięcznej podróży po zachodzie USA. Zebraliśmy materiały z wyprawy, informacje o miejscach i trasie, porady na temat podróży po USA m. in.: tego jak się ubezpieczyć, jak poruszać się po amerykańskich drogach, co musisz wiedzieć jadąc do Stanów z dzieckiem i ile kosztował nas miesięczny wyjazd. Generalnie wszystko co wiemy o podróżach po Stanach. Znajdziesz tu mnóstwo informacji, które pomogą Ci w samodzielnym zaplanowaniu wyprawy do USA z dzieckiem.

 

 

TRASA WYPRAWY

 

 

Przez 30 dni przejechaliśmy ponad 5000 tysięcy mil. Poniżej znajdziesz dokładną trasę z miejscami, które odwiedziliśmy. Na tych mapach zaznaczyłem gdzie dokładnie znajdowaliśmy się każdego dnia. Jeżeli planujesz własną wyprawę za dziki zachód, mogą Ci pomóc zorientować się jakie odległości można przemierzyć spędzając przy tym dużo czasu na zwiedzaniu. Może będą one dla Ciebie inspiracją :). Nic tak nie cieszy jak informacja od widzów i czytelników, że odwiedzili jedno z polecanych przez nas miejsc i, że im też się podobało.

 

Jeżeli marzy Ci się własna wyprawa ale nie wiesz jak zaplanować trasę, zastanawiasz się gdzie warto zajechać a co odpuścić – to prostsze niż Ci się wydaje. My nie układamy sztywnego planu dla żadnej z naszych wypraw. Wszystko zaczyna się od zakupu biletów lotniczych i tak naprawdę w tym momencie dowiadujemy się, gdzie nasza wyprawa się zacznie i zakończy. Obserwujemy ceny lotów, wyszukujemy promocji – lecimy tam gdzie cena lotu jest najkorzystniejsza. W przypadku tej wyprawy  najkorzystniej cenowo było polecieć do Los Angeles i tak zrobiliśmy.

 

Przed wyjazdem wyszukujemy ciekawym miejsc w regionie (w tym przypadku południowy zachód USA) i zaznaczamy na mapie (Mapy Google) te, które chcielibyśmy zobaczyć na 100%, ale także te, które wydają się mniej atrakcyjne jako opcjonalne. Taką mapę możesz utworzyć na długo przed wyjazdem i niech sobie będzie. Jeśli natrafisz na ciekawe miejsce w internecie lub ktoś Ci je poleci – zaznaczasz na mapie. I tym samym kiedy nadejdzie dzień wylotu okaże się, że może już masz całkiem fajną trasę.

 

 

 

Gdy rozpoczynamy wyprawę, sprawdzamy naszą listę miejsc do odwiedzenia i staramy się zaplanować gdzie chcemy dojechać w ciągu kilku dni (mniej więcej 🙂 ). Bardzo często z dnia na dzień decydujemy, gdzie konkretnie się kierujemy. Często spotkani na trasie ludzie polecają miejsca, o których nigdy nie słyszeliśmy. Jeżeli wyda się to interesujące, dodajemy do naszej mapy i zmieniamy trasę. Dlatego mimo iż przed wyjazdem „mniej więcej” znamy kierunki, dokładna trasa powstaje na bieżąco i dlatego mogła powstać lista atrakcji, których nie znajdziesz w przewodnikach (link będzie niżej).

To co warto zweryfikować na początku to potencjalna długość trasy i średnia ilość kilometrów do przejechania na dzień – to już zależy od osobistych predyspozycji. Np. od Tego czy twoje dziecko śpi podczas jazdy, w jakim jest wieku, jak długo może siedzieć przypięte w foteliku. Nam zdarzało się przejeżdżać 1200 km w jeden dzień, po to by przejechać zaledwie 500 km w kolejne 3. Na wyprawie Z 4-latkiem przez Amerykę nie chcieliśmy spędzać w samochodzie więcej niż 3h dziennie. Pozostawiliśmy też kilkudniowy bufor – tzn. planowaliśmy przejechanie trasy w 25 dni, podczas gdy mieliśmy na to 30 dni. A to dlatego, że chcieliśmy mieć możliwość zatrzymania się na dłużej w miejscu, które nam się bardzo spodoba. Skorzystaliśmy z takiej okazji między innymi w Morro Bay, Albuquerque, Tucson, San Diego czy Carlsbadzie.

 

 

 

 

Poniżej znajdziesz listę największych i najbardziej znanych turystycznych atrakcji na Zachodzie USA i drugą: miejsc mniej znanych, a nie mniej ciekawych – tych, które nas urzekły.

<<< USA 6 największych atrakcji południowego zachodu >>>

<<< 7 nietypowych atrakcji na zachodzie USA, których nie znajdziecie w przewodnikach >>>

VLOG

 

Naszą wyprawę postanowiliśmy relacjonować we VLOG-u. Nigdy wcześniej nie zajmowaliśmy się produkcją video, ale bardzo nas to wciągnęło. Kolejne odcinki bardzo ewoluowały jeżeli chodzi o jakość nagrań i montażu. Z całej wyprawy powstało 48 filmów pokazujących nasze przygody i wiele pięknych miejsc, które odwiedziliśmy. Jeżeli zastanawiasz się, które miejsca odwiedzić, a z których zrezygnować nasz VLOG może dać Ci odpowiedź.

<<< SUBSKRYBUJ aby nie przegapić kolejnych VLOG-ów >>>

 

 

Poniżej kilka najlepszych odcinków. Tutaj znajdziesz całą playlistę.

 

Dla każdego odcinka na VLOG-u powstał wpis z przydatnymi informacjami dotyczącymi miejsca, w którym byliśmy. Znajdziesz tam informacje przydatne w planowaniu swojej własnej podróży.

 

Dzień 0 – Pakowanie
USA #2 Dzień 1 – Lecimy do LA
USA #3 – Dzień 2 – Ruszamy nad Pacyfik
USA #4 – Dzień 2 – Santa Barbara
USA # 5 – Dzień 3 – Morro Bay
USA #6 – Dzień 4 – W drodze do Sekwoi
USA # 7 – Dzień 4 – 100 Gigantów
USA #8 – Dzień 5 – Gorąco jak w piekle, czyli Death Valley
USA #9 – Dzień 5 – Death Valley, uciekamy do LV
USA #10 – Dzien 6 – Las Vegas Baby!
USA #11 – Dzień 6 – Fontanna jak w Dubaju, ta mniejsza z Vegas
USA #12 – Dzień 6 – Po co nam ten mierniczek???
USA #13 – Dzień 7 – Zapora Hoovera
USA #14 – Dzień 7 – Dolina ognia i… petryfikacja
#15 – Dzień 8 – Noc za 4$, a jakie widoki…
USA #16 – Dzień 8 – Park Narodowy Zion
USA#17 – Dzień 9 – Spanie na krawędzi
USA #18 – DZIEŃ 9 – Grand Canyon po raz pierwszy
USA # 19 – Rzeka Kolorado i zmiana planów
USA #20 – Grand Canyon po raz drugi
USA # 21 – Nietypowa podkowa
USA #22 – Jak zrobić zdjęcie do National Geographic
USA #23 – Lake Powell i zapora Glen Canyon czyli dla czego Czerwona Rzeka jest zielona
USA#25 – Monument Valley i Navajo National Monument
USA#24 – Prawie utknęliśmy pod Shiprock
USA#26 – Santa Fe i podróż w czasie
USA #27 – Albuquerque śladami BreakingBad
USA#28 – Carrizozo, Kim był Billy „The” Kid?
USA#29 – Three Rivers. Gdzie te wydmy?
USA#30 – Białe piaski
USA#31 – Potwory (i koncert) na kempingu
#32 – Ogromne kaktusy Saguaro
USA #33 – Tucson
USA #34 – Jak wydać $500 w USA
USA #35 – Miasto widmo
USA #36 – Domino
USA #37 – Oaza na pustyni Sonora
USA #38 – Kaktusy Cholla
USA #39 – Indian Wells
Slab City – co Góra Zbawienia ma wspólnego z Sagrada Familia?
USA #41 – Football amerykański – szkolne rozgrywki
USA#42 – San Diego
USA #43 – Park Balboa
USA#44 – Baseball, czyli esencja Ameryki
USA#45 – Carlsbad – jak Pacyfik odczarował fale
USA#46 – Hotel czy kemping
USA # 47 – Santa Monica

 

Porady

 

 <<< 25 rzeczy, które musisz wiedzieć jadąc do USA >>>

<<< Jak znaleźć kemping w USA? >>>

<<< Tanie hotele w USA. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć podróżując z dzieckiem? >>>

<<< 10 najlepszych atrakcji dla dzieci w USA >>>

<<< 25 rzeczy, które musisz wiedzieć jadąc do USA z dzieckiem >>>

<<< Jak się spakować na wyjazd do USA. Co zabrać, a co kupić na miejscu? >>>

<<< Ubezpieczenie w podróży za darmo* przez cały rok? Jak to możliwe? >>>

<<< Jak się poruszać po Amerykańskich drogach? Co zrobić gdy zatrzyma nas policja? >>>

 

 

 

Koszty wyprawy

 

<<< Ile kosztuje 30 dniowa wyprawa po zachodzie USA ? >>>

<<< America The Beautiful – Parki Narodowe w Stanach – ile to wszytko kosztuje >>>

 

 

Jeśli planujesz podróż do Stanów i nie znalazłeś tu informacji, których szukasz albo masz wątpliwości daj nas znać. Postaramy się pomóc 😉

 

 

A jeśli podobał Ci się ten wpis, zdjęcia lub filmy, to ucieszymy się jeśli dołączysz do nas na fanpage\’u: Rodzina nomadów, albo subskrypcję na naszym kanale Youtube.

Zapraszamy też na nasz Instagram po najpiękniejsze zdjęcia. Niedługa ruszamy na wyprawę i tylko tam będzie codzienna relacja z tej podróży 🙂

Zapisz się na nasz newsletter to od czasu do czasu wyślemy do Ciebie mail. Nie będziemy pisać kto przypalił u nas dziś śniadanie, ale damy Ci znać jak wydamy naszą książkę, albo napiszemy fajny poradnik na blogu. 

DOBREGO DNIA 😉

 

 

 

7 thoughts on “Z 4-latkiem przez Amerykę – Wszystko o podróży do USA”

    1. Sylwia Kołpuć

      Pierwszy raz leciałam samolotem właśnie razem z Igorem on miał niecałe dwa lata ja 27 😉 jak byłam dzieckiem wyjazd za granicę to było coś, mało kto w ogóle o tej zagranicy słyszał, a teraz wsiadasz w samochód i jedziesz na wakacje po Europie. Nie wiem czy świat się kurczy czy po prostu się zmienia 😉

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów

image
Finanse Nomada

Parki Narodowe w Stanach – ile to wszytko kosztuje

image
Dubaj - Święta u Szejka

Jak się dostać na pustynię w Dubaju?

image
5 mórz

GORĄCE ŹRÓDŁA W BUŁGARII: KEMPING NA DZIKO I BUDŻETOWE SPA