3 miejsca, które musisz zobaczyć w Chorwacji i 3 sposoby jak to zrobić tanio

image

Spis treści

Chorwacja przeżywa prawdziwy turystyczny boom. Stała się bardzo popularna a przez to bardzo droga. Jeszcze kilka lat temu wypad nad Adriatyk był tańszy niż wczasy nad polskim morzem, a dziś ta kwota nie starczy na parking i kolację w Dubrowniku. No dobra może trochę przesadzam, ale nie aż tak bardzo jak mogłoby się wydawać. Chorwacja jest po prostu droga. Ale udało nam się budżetowo odwiedzić kilka niesamowitych miejsc. Dziś pokażemy co zobaczyć w Chorwacji i powiemy jak zorganizować podróż żeby nie przepłacić.

 

 

1. Park Krajobrazowy Telaśćica

Co to za miejsce?

 

Telaśćica znajduje się na wyspie Dugi Otok. Wyspa ma bardzo nietypowe ukształtowanie: ogromną zatokę, słone jezioro w którym żyją kraby pustelniki i z jednej strony długie wybrzeże stromych klifów. Do tego zielone wzgórza.  To wszystko sprawia, że wyspa jest poprostu magiczna i diabelsko piękna. 

Są tu świetne warunki do nurkowania – można oglądać bogate podwodne życie: ławice ryb, ośmiornice,  koralowce. Nawet wskakując do zatoki prosto z brzegu z rurką można zobaczyć naprawdę sporo. Kiedy pytaliśmy gdzie w Chorwacji najlepiej snurkować wszyscy polecali nam właśnie Telaśćicę.

 

co zobaczyć w Chorwacji

 

 

Jak się dostać do Telaśćicy?

To główny punkt wycieczek które są organizowane na Kornati. Koszt takiej wycieczki to około 400 kun za osobę. Sporo, zwłaszcza że na wyspie jesteś niecałe 2 godziny a resztę czasu spędzasz na dużej łodzi z 50 innymi turystami. Ale na wyspę można się dostać promem, który codziennie odpływa z Zadaru i to za ułamek tej ceny. Bilet na prom kosztuje 25 kun od osoby (poza sezonem 20). Tu możesz sprawdzić rozkład: https://www.croatiaferries.com/zadar-sali-ferry.htm albo bezpośrednio na stronie przewoźnika: https://www.gv-zadar.com/ (żadna ze stron nie ma idealnej wyszukiwarki ale znajdziesz potrzebne informacje).

Kiedy wysiądziesz w miejscowości Sali bez problemu znajdziesz za niewielką opłatą transport samochodem w obie strony. Jeśli dogadasz się z kierowcą zawiezie Cię też na punkt widokowy na jedno z najwyższych wzgórz wyspy (my płaciliśmy 40 kun za osobę).

co zobaczyć w Chorwacji

 

2. Park narodowy Krka

 

Co to za miejsce?

To park narodowy w którym rzeka Krk rozlewa się na wiele wodospadów i robi to dość spektakularnie. No sam zobacz na te kolory. Ale można tam robić dużo więcej niż tylko podziwiać. Można pływać pod największą kaskadą wodospadu, albo wziąć prysznic w mniejszej. Można obejść rzekę szlakiem prowadzącym ponad wodospady po drewnianych kładkach – tam jest wyjątkowo pięknie i dużo spokojniej. Na terenie parku jest stary młyn i mini skansen. 

Jedyną wadą jest to, że w ostatnich latach park zrobił się bardzo popularny i odwiedza go bardzo dużo ludzi. Dlatego warto  przyjechać tu rano przed głównym turystycznym oblężeniem. Warto też przejść szlakiem dookoła wodospadów- im dalej pójdziesz tym mniej będzie ludzi.

 

co zobaczyć w Chorwacji

co zobaczyć w Chorwacji

 

 

Jak się tam dostać? 

 

Koszt wycieczki zorganizowanej to około 300 kun za osobę. Cena obejmuje też długi rejs po rzece. Nie polecamy – dużo się przepłaca a na miejscu jest za mało czasu żeby przejść cały szlak i wykąpać się. Nie mówiąc już o jakimś odpoczynku czy podziwianiu widoków. A jeśli chodzi o rejs to już zwykły bilet do parku obejmuje w cenie transport łodzią ze Skradinu pod wodospady i to w zupełności wystarczy. Jeśli masz ochotę na rejs to lepiej tą kasę przeznaczyć na rejs po morzu.

Wersja oszczędnościowa, którą polecamy: Polecamy dostać się do parku na własną rękę. Trzeba dojechać do miejscowości Skradin i tam odnaleźć biuro parku (trafisz bez problemu). I to w zasadzie tyle co trzeba zrobić. Wstęp do parku kosztuje 110 kun od osoby. Cena obejmuje transport łodzią ze Skradinu pod wodospady (w obie strony, łódź odpływa co pół godziny). W cenie tego biletu można pojechać do innych miejsc parków gdzie też są wodospady i dużo mniej ludzi – na bilecie wstępu do parku będzie mapka z zaznaczonymi miejscami gdzie warto pojechać. 

 

co zobaczyć w Chorwacji

 

 

3. Szybenik i jego panorama czyli Bravos z “Gry o Tron”

 

Będąc w Chorwacji napewno warto zobaczyć jedno z dużych miast. Nasze ulubione to Szybenik. Ma dużą starówkę, świetne punkty widokowe nad czerwonymi dachami starego miasta. A najbardziej spektakularna budowla – katedra św. Jakuba zagrała rolę Żelaznego Banku w „Grze o Tron”.

 

 

co zobaczyć w Chorwacji

 

 

No i właśnie „Gra o Tron” to jeden z powodów dla którego Chorwacja stała się jeszcze bardziej popularna i droga. W kilku miastach kręcono sceny do serialu i teraz można kupić sobie wycieczki śladami jego bohaterów. Np. po Dubrowniku może oprowadzić Cię Matka Smoków, a na końcu wycieczki możesz zrobić sobie zdjęcie na Żelaznym Tronie. Chociaż jak najbardziej, lubimy odwiedzać miejsca znane z filmów i seriali to napewno nie w takiej masowej i komercyjnej formie. I właśnie Szybenik jest  idealny żeby zobaczyć świat „Gry o Tron” bez tych wszystkich ceregieli bo Szybenik to Bravos (miasto w którym Arya Stark szkoliła się na zabójcę). W dodatku koszt wyżywienia czy zakwaterowania jest dużo niższy niż w Dubrowniku czy Splicie. Stąd masz tylko kawałek do Zadaru skąd odpływa prom na Dugi Otok i do parku Krka czyli do dwóch poprzednich miejsc, które polecamy w Chorwacji.

 

 

co zobaczyć w Chorwacji

co zobaczyć w Chorwacji

 

 

 

Jak zorganizować tanio pobyt?

Nocleg: za dwa tygodnie w mieszkaniu przy samej starówce, z salonem i dwoma sypialniami zapłaciliśmy 475 euro. (Link do apartamentu, w którym nocowaliśmy: Szybenik apartament przy starym mieście) Polecamy skorzystać z serwisu airbnb (porady jak korzystać z serwisu znajdziesz w naszej książce, o której powiem za chwilę).

Parking: darmowy parking przy plaży Banj, koło basenu miejskiego. Dla porównania w Dubrowniku za parking zapłacisz około 70 euro za dzień.

Skąd można podziwiać panoramę Szybenika – czyli widok na Bravos? Możesz ją zobaczyć z łodzi na zorganizowanej wycieczce, albo przejść kawałek za starówkę w okolice plaży Banji i podziwiać ją za darmo.

 

Więcej o kosztach i o samym mieście w filmie. Po Szybeniku oprowadza Igor:

 

 

 

co zobaczyć w Chorwacji

 

 

W Szybeniku spędziliśmy dwa tygodnie podczas Wyprawy 5 Mórz. Cała nasza wyprawa trwała 3 miesiące. Jeśli chcesz zobaczyć inne miejsca jakie odwiedziliśmy podczas wyprawy (w Chorwacji, Grecji, Rumunii, Bułgarii i innym krajach Europy) i dowiedzieć się o tym jak i za ile można się tam dostać kup naszą książkę. Znajdziesz w niej praktyczne informacje i podpowiedzi jak zorganizować wakacje na własną rękę.

 

Książkę kupisz na: rodzinanomadow.pl/kupksiazke

 

co zobaczyć w Chorwacji

 

2 thoughts on “3 miejsca, które musisz zobaczyć w Chorwacji i 3 sposoby jak to zrobić tanio”

  1. Na wodospady KRK można dojechać samochodem na darmowy parking w Lozovac kupić bilet i autobusem podwiozą was nad same wodospady (psa do autobusu nie wezmiecie niestety)

Comments are closed.

Więcej wpisów

image
Porady

Jak wyglądają saloniki biznesowe na lotniskach?

image
Z 4 latkiem przez Amerykę

#32 – Ogromne kaktusy Saguaro

image
Z 4 latkiem przez Amerykę

USA#24 – Prawie utknęliśmy pod Shiprock