GRECJA, METEORY – JAK ZORGANIZOWAĆ WYJAZD

image

Spis treści

Tego widoku nie zapomnisz. No nie da rady. Meteory w Grecji czyli klasztory zbudowane na pionowych skałach wyrastających z ziemi to jedno z tych miejsc gdzie stajesz i brak Ci słów i tchu. Bez wątpienia jedno z najbardziej unikatowych i epickich miejsc na ziemi. Będzie się łapać w naszych podróżniczych TOP-ach co najmniej przez najbliższych 10 lat. Z resztą to nie tylko nasze zdanie. Podobnie mieli muzycy z Linkin Park, James Bond i twórcy „Gry o Tron”. A jeśli się tam wybierasz to z Tobą będzie podobnie. No nie ma szans żeby widok i urok tego miejsca nie rozłożył Cię na łopatki. Dziś pokażemy Ci Meteory z lotu drona, powiemy jak zorganizować wyjazd na Meteory, o samych Meteorach, skąd najlepiej je oglądać i robić zdjęcia, gdzie zatrzymać się na nocleg, no i jak zwykle – ile za to przyjdzie zapłacić.

 

 

 

Meteory czyli zawieszone w chmurach – krótko o tym miejscu

 

Nazwa Meteory oznacza „zawieszone w chmurach” i myślę, że trudno o lepszą nazwę. Te klasztory naprawdę wiszą w chmurach. Nie do końca wiadomo jak udało się setki lat temu wybudować klasztory na szczytach prawie pionowych skał, a wydaje się, że historia o orle, który wniósł pierwszy z tych klasztorów: Wielki Meteor na szczyt na swoich plechach razem ze Świętym Atanazym jest trochę naciągana 😉 Schody do klasztorów pojawiły się dopiero 100 lat temu, wcześniej pielgrzymka musiała być prawdziwym wyzwaniem. Podobno dla wielu taka wyprawa była ostatnią pielgrzymką, bo dostanie się na górę wymagało niezłych zdolności wspinaczkowych. Z resztą teraz też wielu wspinaczy odwiedza ruiny starych, zamkniętych klasztorów z linami i w kaskach. No ale my: śmiertelnicy teraz mamy schody, mosty i Meteory są w zasięgu każdego, choć na zdjęciach, rzeczywiście wydają się bardzo niedostępne.

 

jak zorganizować wyjazd na Meteory

jak zorganizować wyjazd na Meteory

 

 

Meteory są naprawdę unikatowe i po prostu magiczne. Ta magia udzieliła się artystom z Linkin Park, którzy na cześć właśnie tego miejsca nazwali swój album. No i oczywiście skusiła też sam wielki Hollywood. Tu rozgrywała się akcja filmu „Tylko dla Twoich oczu” z serii o Jamesie Bondzie. Ale współpraca między filmowcami a mnichami nie był zbyt pomyślna, dlatego kiedy twórcy „Gry o Tron” chcieli uwięzić Tyriona w Dolinie Arrynów, którą miały być wzorowana na Meteorach, całą robotę musieli odwalić w studiu filmowym. Jeśli interesuje Cię ten wątek to więcej opowiadam o tym na filmie, który był na samym początku wpisu.

Patrząc na to i na same Meteory aż dziw, że nie są jeszcze tak bardzo znane. To znaczy przewija się tam sporo turystów, jasne, ale wielu naszych znajomych dowiedziało się o Meteorach właśnie od nas. My z resztą też dowiedzieliśmy się o nich całkiem niedawno. A jakoś Wielkiego Kanionu i Niagary nie musieliśmy nikomu przedstawiać. No ale może to i dobrze, w każdym razie najważniejsze, że Ty o Meteorach już wiesz.

 

jak zorganizować wyjazd na Meteory

 

 

 

Zwiedzanie klasztorów: które klasztory zobaczyć?

 

Obecnie można odwiedzić 6 klasztorów:

 • Wielki Meteor (Megalo Meteoro) – największy klasztor i pierwszy jaki powstał
 • Klasztor Warłama (Warlaam) – najbardziej epicko wygląda z zewnątrz, idzie się do niego mostem nad głęboką rozpadliną
 • Klasztor Św. Trójcy (Moni Ajias Triados) – mały ale uroczy klasztor. To tu kręcili Bonda
 • Klasztor Rusanu (Moni Roussanou) – klasztor żeński dla odmiany, też pięknie położony
 • Świętego Stefana (Moni Ajiu Stefanu) – duży klasztor z widokiem na dolinę
 • Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego (Moni Ajiu Nikolau Anapafsa) – najniżej położony klasztor

Wstęp do każdego z nich kosztuje 3 euro. Trzeba przyznać, że to uczciwa cena. Przy wejściu Panie i Panowie w za krótkich spodniach i spódnicach dostaną dodatkowo taką długą wiązaną spódnicę, bez żadnych dodatkowych opłat.

 

jak zorganizować wyjazd na Meteory

 

 

Czy warto odwiedzić wszystkie klasztory, a jeśli nie to które wybrać?

 

My nie byliśmy we wszystkich, ale powiemy Wam co nam się wydaje i co my doradzamy. Każdy klasztor jest na pewno wyjątkowy i w każdym można zobaczyć coś innego. Ale klasztory najpiękniej prezentują się z zewnątrz, zwłaszcza z miejsc z których widać kilka z nich na raz. Oczywiście warto wejść do środka dwóch lub trzech, z nich. Choćby dlatego żeby się przekonać jakim cudem można się do nich dostać. No i w środku też Ci się spodoba. Ale odradzam Ci bieganie od klasztoru do klasztoru, żeby zaliczyć wszystkie, bo wtedy wiele prawdziwych skarbów tego miejsca może Ci umknąć. A mega doświadczenie z odkrywania Meteorów zamieni się w męczącą wycieczkę.

No to które klasztory na pierwszy ogień? My doradzamy Klasztor Św. Trójcy, ten od historii z Bondem. Mogłoby się wydawać, że w związku ze swoją hollywoodzką sławą będzie tam najbardziej tłoczno, ale jest dokładnie odwrotnie. Kiedy my byliśmy na tym Meteorze, oprócz nas było tylko kilka osób. Może to dlatego, że jest sporo dalej od tych najchętniej odwiedzanych, no i do przejścia jest spory kawałek (ale też bez przesady, napewno dasz radę. Igor dał to Ty też). Sam klasztor jest skromny i mały, ale mega uroczy. Ma naprawdę fajny, kameralny klimat. No i jest chyba najładniejszym ze wszystkich klasztorów. Zobacz:

 

jak zorganizować wyjazd na Meteory

jak zorganizować wyjazd na Meteory

jak zorganizować wyjazd na Meteory

jak zorganizować wyjazd na Meteory

jak zorganizować wyjazd na Meteory

 

 

Co potem? Wielki Meteor albo Warlaam. Oba są mega oblegane i trzeba liczyć się z tłokiem (ale takim do zniesienia raczej). Są dużo bogatsze i dla kontrastu warto zobaczyć jeden z nich: duże dziedzińce, piękne, zdobione kaplice. Zaletą Wielkiego Meteora jest widok na Warlaam, który z zewnątrz wygląda po prostu epicko. No to trochę zdjęć z Wielkiego Meteora:

 

jak zorganizować wyjazd na Meteory

jak zorganizować wyjazd na Meteory

jak zorganizować wyjazd na Meteory

jak zorganizować wyjazd na Meteory

jak zorganizować wyjazd na Meteory

 

 

A na deser może Rusanu. Jeśli będziesz miał czas i chęć to ja jeszcze rozważyłabym właśnie ten klasztor. Jest pięknie położony, trochę przypomina Warlaam, a jest mniejszy i będzie tu napewno sporo mniej ludzi.

Myślę, że 2-3 Meteory to odpowiednia ilość na jeden dzień. Jeśli jednak chcesz zobaczyć wszystkie to myślę, że jeden dzień to zdecydowanie za mało. Warto wtedy zaplanować sobie dwa dni.

 

image

 

Co poza klasztorami?

 

Widoki. No są warte grzechu. Jest sporo miejsc, z których można podziwiać klasztory. Najfajniejszy według nas punkt widokowy, z którego widać 4 Meteory jest przy drodze między klasztorem Warlaam a Wielkim Meteorem. Z drogi można zejść na skalny cypel, na którym jest też zadaszona wiata gdzie można się schować przed słońcem. Dojdziesz tu na piechotę z obu tych klasztorów niedługim spacerem. Kilka widoków z tego miejsca:

 

jak zorganizować wyjazd na Meteory

jak zorganizować wyjazd na Meteory

jak zorganizować wyjazd na Meteory

 

Po widok na klasztor Św. Trójcy warto się zatrzymać wzdłuż drogi między tym klasztorem a klasztorem Warlaam. W miejscu gdzie droga zakręca wysoko na wzgórzu.

 

Szlaki. Pod Meteorami jest sporo pieszych szlaków, którymi można się dostać do samych klasztorów. To jednak długa droga, a będzie wydawać się jeszcze dłuższa w upale. Ale można wybrać się na krótszą wędrówkę wokół skalnych słupów tych niesamowitych gór. My wybraliśmy się na krótki szlak pod „Ogórka”. Jeli spojrzysz na panoramę Meteorów z miasta Kastraki na pewno zgadniesz, o który szczyt chodzi ;). Zielone lasy są naprawdę piękne, ale przygotuj się na atak komarów. A na tym szlaku poznaliśmy przemiłą, polską rodzinkę 😉

 

jak zorganizować wyjazd na Meteory

jak zorganizować wyjazd na Meteory

jak zorganizować wyjazd na Meteory

 

 

Kolacja u Greka. W Kastraki – mieście najbliżej Meteorów możesz posmakować specjałów kuchni greckiej. My chętnie spędzaliśmy wieczory w restauracji na naszym Kempingu Vrachos Kastraki. Braliśmy kolację z trzech dań(w tym przepyszny zapiekany z warzywami ser saganaki), deseru i butelki wina i kosztowało nas to 28 euro. O kempingu później, ale nawet jeśli zatrzymasz się gdzie indziej a szukasz rodzinnej, dobrej, domowej restauracji z fajnym tarasem to wpadaj na kolację na kemping.

 

 

jak zorganizować wyjazd na Meteory

jak zorganizować wyjazd na Meteory

 

Jak dostać się na Meteory?

 

Samochodem

To chyba najwygodniejsza opcja. Normalna, asfaltowa droga prowadzi pod wszystkie klasztory. Pod każdym jest parking lub miejsca postojowe przy drodze. Chociaż może być problem z tym, żeby znaleźć wolne miejsce. Pod klasztorem Św. Trójcy nie mieliśmy z tym problemu, choć tam nie było wiele miejsc. Ale pod Wielkim Meteorem działa jakaś magia bo nie znajdziesz miejsca na osobówkę, a nawet cieżko wetknąć igłę, ale autokary sobie zawsze jakoś poradzą 😉 My zaparkowaliśmy pod Warlaam skąd idzie się 10-15 minut do Wielkiego Meteora. Za parking się nie płaci.

 

Autobusy

Z Kastraki i Kalabaki kilka razy dziennie kursują autobusy pod Meteory. Rozkład możesz zobaczyć tu: autobusy Meteory. Informacje na temat przewoźników, którzy kursują pod Meteory znajdziesz w restauracjach, hotelach i kempingach. Koszt to 3,3 euro za kurs w dwie strony. 5,5 kosztuje bilet dzienny.

 

Piesze szlaki

Z Kastraki i Kalabaki prowadzą piesze szlaki na Meteory. Trzeba liczyć jakieś 2 godziny drogi. Jeśli zdecydujesz się na tą opcję weź mapę (nie wszędzie szlaki są dobrze oznaczone, a mapę dostaniesz np. w biurz ekempingu), dużo wody i prowiant. Myślę, że to opcja tylko dla zaprawionych piechurów. Taka długa wędrówka i jeszcze zwiedzanie Meteorów napewno dadzą w kość.

 

jak zorganizować wyjazd na Meteory

jak zorganizować wyjazd na Meteory

 

 

 

Gdzie się zatrzymać?

 

My zatrzymaliśmy się na kempingu Vrachos Kastraki. Na kempingu jest bardzo smaczna restauracja, dobre warunki sanitarne, kilka kuchni polowych, paleniska na grilla lub ogniska, sklep, Wi – Fi (tylko w pobliżu restauracji) i basen z widokiem na Meteory. Trudno to przebić. Wszystkie namiary znajdziesz tu: kemping Vrachos Kastraki. A na filmie na początku oprowadzimy Cię po kempingu i przy okazji pokażemy Ci jak wygląda zdalna praca na kempingu 😉

Za kemping płaciliśmy 22 euro za dzień (samochód + namiot + dwie osoby dorosłe). Dla porównania koszt pokoju w hotelu w tej okolicy to 50 euro za dzień, czyli dość drogo bo w Salonikach za apartament z dwiema sypialniami płaciliśmy 36 euro.

 

 

A jak się dostać w ten rejon Grecji?

 

My dotarliśmy tu samochodem podczas większej objazdowej wyprawy po Europie. Więcej o wyprawie tu: Wyprawa 5 mórz. Ale można się tu dostać samolotem do Salonik albo Aten i stamtąd zorganizować sobie wypad pod Meteory.

Z Salonik jest dobry dojazd – około 3 godzin samochodem, niecałe 4 godziny pociągiem. Stąd organizowane są też wycieczki na Meteory. My zachęcamy żeby wynająć samochód i zrobić to samemu. Z resztą z Salonik takich wypadów można zorganizować więcej np. pod świętą górę Athos. Jak zorganizować wyjazd do Salonik, ile kosztują loty, nocleg, jedzenie i więcej inspiracji z tego regionu znajdziesz tu: przewodnik po Salonikach.

Wycieczki zorganizowane organizowane są też z Aten. Jeśli wolisz, co doradzamy, zorganizować taki wypad samodzielnie to też jest do zrobienia. Meteory są jakieś 4 godziny w jedną stronę od Aten. Niedługo napiszę też przewodnik po Atenach – drugiej opcji na bazę wypadową pod Meteory, a film z Aten jest już do obejrzenia o tu:

 

 

 

Daj znać jak podobał Ci się ten przewodnik. Czy te informacje były dla Ciebie pomocne? A może Ty możesz coś podpowiedzieć? Który klasztor Ty polecasz odwiedzić? 

 

A jeśli podobał Wam się ten wpis, znaleźliście tu pomocne informacje, podobały Wam się zdjęcia lub filmy, to ucieszymy się jeśli dołączycie do nas zostawiając lajka na fanpage\’u: Rodzina nomadów, albo subskrypcję na naszym kanale Youtube. Zapraszamy też na nasz Instagram po najpiękniejsze zdjęcia 🙂

 

13 thoughts on “GRECJA, METEORY – JAK ZORGANIZOWAĆ WYJAZD”

  1. dzięki 😉 a które konkretnie informacje masz na myśli? jeśli gdzieś jest błąd to chętnie się dowiem i poprawię. No i może będą pomocne dla innych czytelników 😉

 1. Fajna ta Wasza strona, wiele praktycznych informacji, których potrzebuję, bo w marcu lecę do Salonik i koniecznie muszę zobaczyć Meteory. Dziękuję 🙂

  1. Sylwia Kołpuć

   Mega mi miło to przeczytać 🙂 jestem pewna że Meteory Cię urzekną. Koniecznie daj znać jak wrażenia jak wrócisz 😉 udanego wyjazdy Justyna

 2. Jeszcze mam pytanie, ile czasu poświęcić na zwiedzanie i pobyt na miejscu. Planujemy przyjechać samochodem z noclegiem i myślę ile czasu potrzebujemy.
  Czy na campingu była możliwość wynajęcia domku/bungalowa. Opcja z basenem jest bardzo zachęcająca!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów

image
Dubaj - Święta u Szejka

5 sposobów na tańszy Dubaj

image
Z 4 latkiem przez Amerykę

7 nietypowych atrakcji na zachodzie USA, których nie znajdziecie w przewodnikach

image
Z 4 latkiem przez Amerykę

USA # 5 – Dzień 3 – Morro Bay