5 mórz: Bałtyk – Co robić w Gdyni całą rodziną

Bardzo lubię Polskie morze, choć muszę przyznać, że kiedyś go nie doceniałam. Morze to niekończąca się możliwość spacerów wzdłuż nadmorskich deptaków w echu szumu fal, kąpieli, spotkań, a plaża to plac zabaw, który nigdy się nie nudzi. Nasz Bałtyk to pierwsze morze, w którym wykąpiemy się podczas wyprawy 5 mórz. Przy tej okazji chcemy Wam pokazać morze z perspektywy Gdyni i nie tylko morze. Dziś podpowiem Wam nasze sposoby na to co robić w Gdyni całą rodziną.

Szlaki rowerowe

Z jednej strony morze z drugiej las a przy jednym i drugim mnóstwo rowerowych szlaków. My najbardziej lubimy te ukryte w głębi lasów. Samo ich zielone towarzystwo jest już wystarczająca korzyścią, a do tego można odkryć wiele ciekawych i nieznanych miejsc: stare wiadukty kolejowe, wieże widokowe, most nad estakadą z widokiem na porty czy małe kapliczki.

Przewodnik ze szlakami i opisem w formacie PDF jest do pobrania na stronie miasta Gdynia.

Wieża widokowa Kolibki

Skoro mowa o tym jakie skarby kryją trójmiejskie lasy to zdradzimy Wam nasz ulubiony skarb. To wieża widokowa w Kolibkach. Na wieży zamontowane są odbiorniki telekomunikacyjne i takie jest jej główne przeznaczenie, ale ma też taras widokowy nad koronami drzew z widokiem na całe trójmiasto.

Taras widokowy jest otwarty od kwietnia do października. Jedyny minus jest taki, że wieża jest otwarta tylko do 18 więc oglądanie zachód słońca z wieży odpada. Taras też może być zamknięty z powodu  złej pogody, choć my ostatnio weszliśmy mimo sporego wiatru. Na wieże dojdziecie czerwonym szlakiem. Zaparkować można niedaleko restauracji tłusta kaczka. Tutaj jest dokładną lokalizacją wieży:

Orłowo

Orłowo to sposób na to żeby zaoszczędzić na molo w Sopocie 😉 Molo w Orłowie wcale nie jest gorsze, a nawet ma pewne zalety, których brakuje temu słynnemu sopockiego. Po pierwsze jest za darmo, po drugie mimo tego, że jest za darmo jest tu mniej ludzi, po trzecie: mega widok na orłowski klif, po czwarte nie ma Monciaka. Nie zrozumcie mnie źle Monciaka jest spoko, ale bez monciaka jest bardziej kameralnie. 

Orłowo ma jeszcze dwa nieodłączne elementy: łodzie stojące na plaży, które pojawiają się na co drugiej pocztówce z Gdyni i w każdym kalendarzu z tego miasta i Panny Młode. Jeśli wybieracie się na Orłowo macie praktycznie 100% szans na spotkanie fotografującej się pary młodej. Kto znajdzie Pannę Młodą na zdjęciu?

A na zdjęciu oprócz Igora i pary młodej kolejny powód by tu przyjechać i to chyba lepszy niż molo. Orłowski klif. Spacer do klifu czy dalej to bardzo dobry pomysł. Klif z roku na rok się osypuje. Morze równocześnie niszczy klif i go tworzy warto zobaczyć jaki daje to efekt.

Na Orłowie można też obejrzeć film pod chmurką w Kino Letnie w Orłowie w letnie wieczory, albo wybrać się na spacer po zielonych Kolibkach. Scena Letnia w Orłowie to z kolei coś dla fanów teatru.

Śródmieście

Śródmieście to u nas częsta podpowiedź na pytanie: no to Co dzisiaj robimy? Tu zawsze jest co robić.

Jest tu gwarno, tłoczno, ale wcale mi to nie przeszkadza. Kiedy tu jestem nie czuję ścisku, tylko towarzystwo i obecność innych ludzi, rodzin, którzy też przyszli tu żeby wspólnie spędzić czas, pośmigać na rolkach czy pojeździć na rowerze. I właśnie to echo śmiechów, rozmów poprzeplatane dźwiękiem sunących rolkarzy i szumu fal roztrzaskiwanych o falochron to dźwięk, który uwielbiam. Tworzą taki wakacyjny, urlopowy klimat.

 

 

Skwer Kościuszki

Przy Skwerze kotwicę rzuciły: ORP Błyskawica i Dar Pomorza – okręty muzea. Już z zewnątrz prezentują się dostojnie na tle Sea Towers. A jeśli macie ochotę można wejść do środka. Wejście do Daru Pomorza to koszt: dorośli 8 zł, dzieci 5. A do Błyskawicy: 14 i 7 zł. ORP Błyskawica to część Muzeum Marynarki Wojennej więc jeśli macie ochotę pospacerować wśród armat, min i samolotów to możecie kupić jeden bilet na wszystkie atrakcje tego muzeum, wtedy wychodzi taniej: 16 i 9 zł.

 

Muzeum Marynarki Wojennej mieści się trochę dalej, niedaleko bulwaru i Teatru Muzycznego, ale wróćmy jeszcze na chwilę na Skwer. Tu możemy wam jeszcze polecić Gdyńskie Akwarium gdzie odkryjecie podwodny świat mórz i oceanów. 

Ze skweru odpływa też tramwaj wodny na Hel (40 zł dorośli i 30 zł dzieci): tu możecie sprawdzić rozkład.

Bulwar

To jedno z naszych ulubionych miejsc: na rower, rolki, hulajnogi, na spacer.  Bulwar zaczyna się zaraz obok dużego placu zabaw na śródmiejskiej plaży gdzie też zawsze spędzamy sporo czasu na zabawie, a potem ciągnie się wzdłuż falochronu do Polanki Redłowskiej. Nigdzie szum fal nie brzmi tak jak tu. Na bulwarze w Mindze dają też naszą ulubioną szarlotkę, którą najadamy się we troje i Pani Kelnerka nigdy nie dziwi się kiedy do jednego talerza prosimy o trzy łyżeczki.

 

 

Kamienna góra

Kamienna Góra jest tylko kilka metrów od Śródmieścia ale to już trochę inny świat. Spokojny, gwar słychać tylko kiedy przywieje go tu nadmorski wiatr i z pięknymi widokami na Gdynię. Sam spacer na górę będzie dobrą rozrywką i rozruszaniem się, ale na górę można też wjechać darmową kolejką. Kiedyś dziwiłam się, po co tu kolejka, ale teraz widzę, że korzysta z niej wiele starszych osób, dzieci. Sami też jechaliśmy kilka razy i to jak powoli odsłania przed pasażerami widok na Gdynię nam też przypadło do gustu.

Na Kamienną Górę możecie zabrać koszyk piknikowy, koc i piłkę, bo jest to idealne miejsce na piknikowe popołudnie.

Rekomendacje Igora

Igor na filmie, który możecie zobaczyć na początku opowiada co najlepszych według niego atrakcjach dla dzieci w Gdyni. Na pierwszym miejscu jest bezapelacyjnie morze. Tak naprawdę bez znaczenia czy wchodzimy do wody, czasami gramy w baseball, piłkę, czasami bawimy się na placu zabaw na śródmiejskiej plaży, czasami budujemy i kopiemy w piasku to właśnie dla Igora jest morze. Na drugim miejscu mamy Experyment czyli muzeum nauki i techniki gdzie można przeprowadzać własne doświadczenia, które sprawią radochę i małym i dużym. Igor polecił Wam też Akwarium zwłaszcza rekiny i skrzydlice. No i lody. Lodów nie może zabraknąć i myślę, że Wasi ciekawi świata mali podróżnicy zgodzą się z Igorem. My często na spacer bierzemy sobie po gałce lodów naturalnych z budki pod Muzeum Marynarki: u Lodziarzy. Ale o lody nie trzeba się tu martwić, będzie dużo okazji i na lody i na inne pyszności.

Wasze rekomendacje

Na naszym fanpageu Tu i Wszedzie pytaliśmy o Wasze ulubione miejsca. Wasze typy często pokrywały się z naszymi. Poleciliście jeszcze Polankę Redłowską skąd można udać się na spacer do strzelnic z drugiej wojny światowej ukrytych na wzgórzach i psie plaże w Orłowie i na Oksywiu gdzie możecie się wybrać z czworonogami. 

Mam nadzieję, że skorzystacie z tych sposobów na Gdynię i że przypadną Wam do gustu. Dajcie znać co podobało Wam się najbardziej. A może macie inne propozycje? Podzielcie się nimi w komentarzach 😉

Sylwia Kołpuć
Sylwia Kołpuć
spostrzegawcza, trochę nieśmiała, podatna na nastroje i klimaty, ze skłonnościami do zachwytu i melancholii, autorka większości tekstów na blogu

2 Komentarze

  1. Słodziak pisze:

    Prawidłowy rozkład jazdy na rejsy z Żegluga Gdańska znajduje sie na stronie http://www.zegluga.pl/rejsy. W dodatku obecnie jest nowa trasa Gdynia – Jastarnia.

    • Sylwia Kołpuć pisze:

      Dzięki za podpowiedź 😉 rzeczywiście najbardziej aktualna będzie strona żeglugi. Teraz można nawet do Bałtyjska popłynąć i cena za taki rejs też wydaje się być spoko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Hej ;) jeśli Ci się u nas podoba, przybij nam piąteczkę dając lajka