Khao Sok z dzieckiem (lub bez) – jak się tam dostać, co zobaczyć i ile to kosztuje

image

Spis treści

Khao Sok to najpiękniejszy park narodowy w Tajlandii. Wysokie wapienne góry porośnięte pradawną dżunglą, w środku których zamknięte jest piękne, turkusowe jezioro. No wiadomo – tam trzeba pojechać będąc w Tajlandii. Tylko, że szukając sposobu na to jak się tam dostać wydało nam się to trudne i drogie. Na szczęście na miejscu odkryliśmy sposób na to jak pojechać do Khao Sok na własną rękę za dosłownie ułamek ceny jakie proponują organizatorzy wycieczek. Tu znajdziesz wszystko o tym jak się dostać nad jezioro, co zobaczyć w Khao Sok z dzieckiem (lub bez).

Khao Sok i jezioro Cheow Lan

Dżungla Khao Sok to jeden z najstarszych na świecie lasów deszczowych. Ma ponad 160 mln lat. Żyje tu wiele gatunków zwierząt. To jedno z ostatnich miejsc w Tajlandii gdzie żyją w dziczy duże ssaki: niedźwiedzie, gaury, tapiry, słonie. Rośnie tu też wiele gatunków roślin w tym największy kwiat świata. 

A pośrodku tej dżungli jest przepiękne jezioro Cheow Lan. W zasadzie każdy kto mówi o Khao Sok ma na myśli jezioro. To jezioro powstało na skutek budowy tamy Ratchaprapha. Jest ogromne. Ma 165 km2 i kryje w zatoczkach jedne z najpiękniejszych widoków jakie kiedykolwiek oglądaliśmy. Prosto z wody jeziora, w niektórych miejscach wystają wapienne skały wysokie na ponad 900 m.

 

Sposoby na to jak się dostać do Khao Sok

Khao Sok wydaje się bardzo niedostępne a w internecie ciężko znaleźć informacje o tym jak tam dotrzeć. Wszystkie firmy i miejscowi przekonują, że jedyny sposób, żeby odkrywać niedostępne tereny dżungli to drogie zorganizowane wycieczki. No przecież jak dostać się do zalanych wodą lasów na własną rękę? No a wizyta w Khao Sok, bez pływania na Cheow Lan, się nie liczy. Widziałam na jednym z forów internetowych jak jakaś dziewczyna pytała o to czy możliwe jest dotarcie do Khao Sok na własną rękę. Dostała odpowiedź: “chyba pontonem”.

A okazuje się, że można dostać się do Khao Sok na własną rękę i jest to nie tylko proste ale też tanie. W dodatku daje całkiem spore możliwości by poznać ten przepiękny park narodowy. Opowiemy Ci o wszystkich dostępnych opcjach o jakich udało nam się dowiedzieć i wybierz sam tą która Tobie odpowiada najbardziej.

Khao Sok z dzieckiem

Wycieczka dwudniowa

Na jeziorze Cheow Lan jest pewna dość niesamowita atrakcja. Na jeziorze są pływające domki, w których można spędzić noc. Można obudzić się w sercu dżungli słuchając jej odgłosów. Można oglądać wschód i zachód słońca właśnie stamtąd. Domki są małe ale bardzo schludne. Jednak taka impreza jest dość droga. Organizatorzy zapewniają dwudniowe wycieczki obejmujące rejs po jeziorze, dowóz do domków i w zależności od programu: spacer po dżungli lub poranne safari (rano zwierzęta są najbardziej aktywne).

Możesz też zarezerwować nocleg bezpośrednio (https://khaosoklake.com/) ale pamiętaj, że wtedy dochodzi Ci koszt transportu.

Koszt: od 2.500 za osobę do 7.000 za osobę (zależy od wersji domku: od najprostszego z toaletą na zewnątrz po luksusowe z ładną łazienką i salonem). Plus koszt wstępu do Parku Narodowego (300 bathów osoba dorosła/ 150 dziecko)

Khao Sok z dzieckiem
Jedna z małych wiosek pływających domków, w których można spędzić noc

Wycieczka jednodniowa

To opcja najpopularniejsza. Wiele osób obawia się spania na wodzie z uwagi na owady, a wielu też rezygnuje z noclegu ze względu na koszty. Koszt takiej jednodniowej wycieczki jest na pewno niższy, ale ciągle wysoki (dużo wyższy niż zorganizowanie dokładnie takiego samego programu na własną rękę).

Taka wycieczka obejmuje transfer do portu, z którego odpływają łodzie i sam rejs po jeziorze. 

Podpowiedź: rejs po jeziorze jest z reguły uboższy od tego który możesz zorganizować na własną rękę (nasza łódź była jedną z ostatnich które wracały do portu. Rejsy zorganizowane skończyły się sporo wcześniej). 

Według nas taka wycieczka nie da Ci więcej ponad to co jesteś w stanie ogarnąć sam. Zajmie Ci więcej czasu a mniej z tego będziesz mieć na Khao Sok. Dlatego według nas sens ma jedynie opcja dwudniowa jeśli chcesz spać na jeziorze albo wybranie się na jezioro na własną rękę.

Koszt: 1.500 – 4.000 bathów za osobę plus koszt wstępu do Parku Narodowego (300 bathów osoba dorosła/ 150 dziecko)

Khao Sok na własną rękę

 

Khao Sok z dzieckiem
Koszt wynajmu łodzi zależy od czasu na jaki chcesz się wybrać. My wynajęliśmy łódź na 4 godziny

Dla nas to najlepsza opcja. Nie tylko dlatego że jest znacznie tańsza. Przede wszystkim ta opcja daje najwięcej swobody i pozwoliła nam odkryć Khao Sok tak jak lubimy. Pozwoliła nam się cieszyć tym pięknym miejscem w naszym tempie i na naszych warunkach. 

Z miejscowości Khao Sok do przystani Ratchaprapha jest około godziny drogi. Trzeba jechać drogą 401. Już sama ta trasa dostarczy Ci wielu widoków. My kilka razy zatrzymywaliśmy się oglądać przepiękne widoki na góry a w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się też na frappe i gofry w Caffe 99 (mają niewielką ofertę: napoje i przekąski ale za to bardzo smaczne i z niesamowitym widokiem). Wszystkie te miejsca znajdziesz na naszej mapce poniżej.

Na miejscu bez żadnego problemu znaleźliśmy 4 osoby (bardzo fajne z resztą) z którymi razem wynajęliśmy łódź. Koszt wynajmu łodzi na 4 godziny (w praktyce wyszło godzinę dłużej) to 3300 czyli w przeliczeniu na osobę wyszło 471 bathów. Do tego opłata za spływ bambusową tratwą, wejście do parku i opłata portowa. 

 

Khao Sok z dzieckiem
Jedno z miejsc gdzie zatrzymaliśmy się po drodze nad jezioro

Rejs

Rejs trwał ponad 5 godzin. Kierowca naszej łodzi przez kilka godzin woził nas po najpiękniejszych zakątkach jeziora.

Poza samym rejsem mieliśmy jeszcze dwie atrakcje. Przy wynajęciu łodzi możesz wybrać jakie miejsca chcesz odwiedzić. To też spora przewaga w stosunku do wycieczek, na których program nie masz wpływu. My chcieliśmy pójść przez dżunglę do jaskini i pływać kajakami.

 

Jaskinia Koralowa

Khao Sok z dzieckiem
Mała wioska w środku dżungli. Stąd można spłynąć bambusową tratwą do jaskini

Żeby dostać się do jaskini trzeba było przejść krótkim szlakiem do ukrytej przystani (około 0,5 h) a potem spłynąć bambusową tratwą (10 minut) do wejścia jaskini. Sama jaskinia jest przepiękna, ma kilka komnat pełnych formacji przypominające koralowce. Widzieliśmy też w jaskini dwa gatunki pająka – pod okiem przewodnika. Po drodze słychać odgłosy dżungli, mieliśmy nawet szczęście zobaczyć zwierzęta. Za wejście do jaskini i tratwę trzeba zapłacić dodatkowo 200 bathów (Igor 100).

Khao Sok z dzieckiem

Kajaki

Pływanie kajakami po jeziorze to zdecydowanie najlepszy punkt programu. W ciszy i spokoju pływaliśmy po jeziorze w zasadzie sami. Coś pięknego. Za wynajęcie kajaka nic się nie płaci. Trzeba tylko zostawić depozyt za wiosło (500 bathów), który jest zwracany pod warunkiem że nie utopisz tego wiosła.

Khao Sok z dzieckiem

Koszty:

  • wynajęcie łodzi – 3300 (za 4h) do podziału (około 500 bathów za osobę)
  • wstęp do Parku Narodowego – 300 bathów osoba dorosła / 150 dziecko
  • spływ bambusową tratwą – 200/100 bathów
  • opłata portowa – 20 bathów
Khao Sok z dzieckiem
Tutaj zaczyna się krótki trekking do przystani skąd można dostać się do jaskini

Wynajem skutera: 300 bathów na dzień – wynajem oferuje w tej cenie większość hoteli.

Wynajem samochodu: Do Khao Sok dostaniesz się z Phuket, Khao Lak, Phang Nga, Surat Thani (2-3 godziny drogi) Jeśli nie planujesz road tripa tak jak my, to możesz wynająć samochód na dwa – trzy dni właśnie tam i dojechać do Khao Sok. Albo dotrzeć tu autobusem a na miejscu znajdziesz transport na przystań (taksówki, busy).  Koszt wynajęcia samochodu to około 80 zł na dzień (my wynajmując na dłuższy termin płaciliśmy 67 zł na dzień).

Nocleg: my nocowaliśmy w The Royal Bamboo Lodge (zaznaczony na mapce) i za nocleg płaciliśmy 600 bathów. To była najtańsza oferta. Warunki były dość dobre, mieliśmy do dyspozycji basen. Jedynym minusem był brak klimatyzacji, który jednak nie doskwierał nam bardzo przy włączonym wentylatorze.

 

 

Inne aktywności w Khao Sok

Są jeszcze inne rzeczy, które możesz robić w Khao Sok

  • Trekking – z bramy parku która jest zaraz koło miejscowości Khao Sok (nie trzeba nigdzie jechać) można wybrać się na trekking. Szlaków jest kilka. Na dłuższe szlaki trzeba się wybrać z przewodnikiem. Przewodnika wynajmiesz taniej już w siedzibie parku.
  • Nocne safari – 600 bathów
  • Sanktuarium słoni – nie polecamy – ci sami organizatorzy oferują wycieczki po dżungli na grzbietach słoni. Koszt: 800 bathów
  • Tubing – 500 bathów

 

jak się dostać do Khao Sok
Wracając polecamy zatrzymać się w Caffe 99 na małą przekąskę z wielkim widokiem. To miejsce znajdziesz zaznaczone na naszej mapie

Naszą miesięczną podróż po Tajlandii możecie śledzić na Instagramie, zwłaszcza polecamy stories

https://www.instagram.com/p/B7f3eeBlQe9/

A więcej o podróżach z dzieckiem i zdalnej pracy w podróży dowiecie się z naszej książki:

 

2 thoughts on “Khao Sok z dzieckiem (lub bez) – jak się tam dostać, co zobaczyć i ile to kosztuje”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów

image
5 mórz

TWIERDZA ASENA W BUŁGARII

image
3 miesiące w Arkansas

Życie w Conway #3 – zakupy w Walmarcie czyli co kupisz, co zobaczysz i co oddasz

image
Dubaj - Święta u Szejka

25 rzeczy, które musisz wiedzieć jadąc do Dubaju