Parki Narodowe w Stanach – ile to wszytko kosztuje

Wielki Kanion, Zion, Drzewa Jozuego, Sekwoje, może jeszcze Park Narodowy Saguaro. Planujesz wycieczkę do Stanów na własną rękę i zastanawiasz się ile będzie cię kosztować wstęp do tych parków? Jak na tym zaoszczędzić? Co to jest annual pass i karta America the Beautiful i dlaczego musisz ją mieć? Oto wszystko co musisz wiedzieć o kosztach związanych z parkami narodowymi w Stanach.

Jednorazowe wejście do Parku Narodowego kosztuje 20-30$ za samochód i wszystkich jego pasażerów i daje uprawnienie do pobytu na terenie parku przez 7 dni. Ceny różnią się w zależności od parku.

Na szczęście nie trzeba płacić za wejście do każdego parku osobno. Wystarczy, że w pierwszym parku, do którego dotrzesz zamiast normalnej opłaty za wejście wykupisz za 80$ przepustkę roczną: kartę America the Beautiful annual pass.

Uprawni ona ciebie i podróżujących z tobą w tym samym samochodzie (lub dodatkowo 3 osoby dorosłe – powyżej 16 lat jeśli wchodzicie na teren parku pieszo) do wstępu na federalne tereny rekreacyjne (w tym parki narodowe) i korzystanie z nich (spanie – poza kempingami np. na kiedy wybierzesz się na kilkudniowy szlak, wędrowanie, korzystanie z grilli i inne rozrywki) prze okres roku od zakupu.

Kartę America the Beautiful można kupić w bramce wjazdowej, a jeśli trafisz do Parku gdzie ich nie ma: w Visitors Center (jest w każdym parku). Ważne żeby zdążyć przed zamknięciem. Większość parków jest otwarta dla turystów całą dobę, ale Visitors Center nie. Jeśli przyjedziesz po zamknięciu za pobyt w parku trzeba będzie zapłacić samoobsługowo: wrzucając wypełniony kwit (twoje dane) i gotówkę w kopercie do skrzynki – za wejście jednorazowe. Taką przygodę mieliśmy w Dolinie Śmierci gdzie pod Visitors Center zajechaliśmy 5 minut przed zamknięciem. Ufff.

Na karcie można podać nazwiska dwóch posiadaczy i jeden z nich musi być obecny i mieć dokument potwierdzający tożsamość przy wjeździe do parku. Więc nie ma przeszkód, żeby kartę wykorzystać dwa razy i na przykład odstąpić rodzinie.

Wstęp do parków narodowych masz z głowy, ale są jeszcze parki stanowe i monumenty i z tym będzie różnie. W niektórych twój annual pass zadziała, ale w części za wstęp trzeba będzie zapłacić. Czasami karta daje zniżkę na wstęp. Np. w dużej części kempingów stanowych.

Drogo?

Biorąc pod uwagę, że możesz odwiedzić wiele parków to nie jest drogo. Oczywiście trudno będzie wpaść do wszystkich – jest ich 59. My w trakcie miesięcznej wycieczki po Stanach „zaliczyliśmy” 5  parków narodowych (Wielki Kanion, Zion, Joshua Tree, Death Valley, Saguaro). Za wstęp do nich bez karty zapłacilibyśmy: 125$. Więc już na tym zaoszczędziliśmy 45$.  Z kartą nie płaciliśmy też za wstęp do White Sands National Monument (pustynia, po której można zjeżdżać na sankach, polecamy). Do tego około 10$ w zniżkach na kempingach stanowych. Kilka razy spaliśmy w parkach stanowych i nie płaciliśmy za wjazd na teren parku tylko za sam kemping. Ale mimo karty zapłaciliśmy za wejście do parku stanowego Valley of Fire (10$).

Więcej zapłacisz za jedną wycieczkę do Kanionu Antylopy (https://rodzinanomadow.pl/usa-22-kanion-antylopy/). Ale to ciągle 80$, choć biorąc pod uwagę ile za to dostajesz wychodzi niedrogo. Zwłaszcza że możesz na terenie parku rozpalać grill, spać, czasem nawet wykąpać się w jeziorze czy rzece. Czy warto? Jeśli na coś warto wydać pieniądze to właśnie na to 🙂

Parki narodowe, które odwiedziliśmy w Stanach:

Death Valley: https://rodzinanomadow.pl/death-valley-vlog8/

Zion NP: https://rodzinanomadow.pl/usa-16-park-narodowy-zion/

Grand Canyon North Rim: https://rodzinanomadow.pl/grand-canyon-north-rim/

Grand Canyon South Rim: https://rodzinanomadow.pl/usa-20-grand-canyon-drugi/

Saguaro National Park: https://rodzinanomadow.pl/32_ogromne_kaktusy_saguaro/

Joshua Tree National Park: https://rodzinanomadow.pl/usa-38-kaktusy-cholla/

Sylwia Kołpuć
Sylwia Kołpuć
spostrzegawcza, trochę nieśmiała, podatna na nastroje i klimaty, ze skłonnościami do zachwytu i melancholii, autorka większości tekstów na blogu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Hej ;) jeśli Ci się u nas podoba, przybij nam piąteczkę dając lajka