7 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK O PODRÓŻACH DLA DZIECI

image

Spis treści

Podróże i książki to dwa świetne sposoby żeby pobudzić dziecięcą wyobraźnię. W podróży razem odkrywa się nowe miejsca, kultur, można szukać nocą na kempingu drogi mlecznej, uczyć się rozstawiania namiotu. A dzięki książkom rysujemy równie fascynujący i zupełnie nowy świat w swojej wyobraźni. Książki o podróżach nie tylko dadzą małym podróżnikom wiedzę o świecie, ale nauczą ciekawości świata. Każde dziecko to urodzony odkrywca, który w takich książkach zdobędzie nowe lądy i  pozna nowe gatunki. Jakie książki o podróżach wybrać żeby odkrywać z dziećmi nowe światy, zainteresować je podróżami lub rozwinąć ich pasję? Dziś mamy dla Was subiektywny ranking 7 najlepszych książek o podróżach dla dzieci. I tyle samo powodów, by wypożyczyć je z biblioteki.

 

1. Mapy

Ta książka to już podróżniczy klasyk. No i nie bez powodu. Mapy muszą się znaleźć na tej liście. To przepięknie ilustrowany atlas, który z każdą stroną odkryje przed Wami kolejny zakątek świata. Oprócz skarbów i atrakcji kolejnych krajów na mapach odszukacie też mieszkańców krain i mórz, tradycyjne stroje. Dowiecie się o tym co się je, robi w wolnym czasie, o historii, zwyczajach. Do odkrycia na każdej stronie czeka niezliczona ilość ciekawostek. Igor lubi zwiedzać ten atlas. Bo ta książka nadaje się nie tylko do czytania, ale też do odkrywania i zwiedzania właśnie. No i też do tworzenia własnych opowieści. To z Map Igor dowiedział się, że w morzu egejskim żyją igliki, które później sam zobaczył pod wodą na naszej tegorocznej wyprawie kiedy snurkował. I to z atlasu dowiedzieliśmy się o klasztorach w górach Athos w Grecji gdzie wybraliśmy się na rejs statkiem (góry Athos są święte i oglądać je można tylko z pokładu statku – no, przynajmniej kiedy jesteś kobietą). Więc oprócz zabawy, wiedzy i rozwijania pasji, mapy sprawdzają się też w praktyce w podróży.

 

Tytuł: MAPY. Obrazkowe podróże po lądach, morzach i kulturach świata

Autor: Aleksandra i Daniel Mizielińscy

najlepsze książki o podróżach dla dzieci

 

 

2. Momo nie lubi podróży

 

To historia psa Momo, który NIE lubi podróży. Ale jeszcze bardziej nie lubi zostawać w domu kiedy jego Państwo wyjeżdżają. Momo rozmawia ze swoją Panią o podróżach i krajach, których, jak na psa który nie lubi podróżować, odwiedził bardzo dużo. No i z każdą podróżą Momo jakby mniej nie lubi tych podróży. Książka z dużą dozą psiej wyobraźni i humoru. Świat widziany oczami Momo jest przezabawny. Zabawne rozmowy i psie przemyślenia na temat świata na pewno wyduszą śmiech z młodego czytelnika. No i doświadczenia Momo pokazują, że te podróże wcale nie są takie straszne 😉

 

Tytuł: Momo nie lubi podróży

Autor: Beata Sadowska

najlepsze książki o podróżach dla dzieci

 

3. Pomelo podróżuje

 

Pomelo to różowy słoń, mieszkający pod dmuchawcem, który pewnego dnia wyrusza w Nieznane. To jak Pomelo widzi Nieznane – czy to jest kuchnia czy tajemnicza, odległa kraina Kartofelocji – w sposób prosty, nienaznaczony wiedzą i dorosłością jest po prostu fantastyczne.  Pomelo poznaje świat tak jak to robią dzieci: jak odkrywcy, eksperymentatorzy, eksploratorzy Nieznanego. Dlatego właśnie Pomelo stanie się bliskim przyjacielem czytelnika i razem ruszą odkrywać Nieznane.

 

Tytuł: Pomelo podróżuje

Autor: Ramona Bădescu, Benjamin Chaud

najlepsze książki o podróżach dla dzieci

najlepsze książki o podróżach dla dzieci

 

 

4. Atlas Miast

 

Tutaj koncepcję mamy podobną jak w Mapach, tylko że tym razem zwiedzimy miasta. Poznamy ich zakamarki, zabytki i kulturę. Książka jest pięknie ilustrowana i jest kopalnią pomysłów na to co w każdym z tych 30 miast można robić całą rodziną. Super jest to, że z tą książką dziecko będzie mogło pomóc Wam planować podróż. Razem możecie wybrać miejsca, które potem odwiedzicie. Igor od razu sprawdził, w których z tym miast można odwiedzić dinozaury w Muzeum Historii Naturalnej. Niektóre mamy już zaliczone, a kilka wskoczyło na listę naszyck kierunków do odwiedzenie 😉

 

Tytuł: Atlas miast. Podróżuj po świecie z przewodnikiem po 30 miastach

Autor: Tekst: Georgia Cherry, Ilustracje: Martin Haake

 

najlepsze książki o podróżach dla dzieci

najlepsze książki o podróżach dla dzieci

 

 

5. Mity

 

Trudno o mit, w którym nie ma motywu podróży. Wyprawa po złote runo, podróż Odyseusza, wyprawa Tezeusza na Kretę do labiryntu Minotaura. Możnaby jeszcze trochę wymieniać. No i mity same przybyły do nas z różnych zakątków świata, które też odkrywamy poznając historie ich bohaterów. Są podróże, przygody, superbohaterowie, dziwaczne stwory – naprawdę trudno się nie wciągnąć.

Jest duży wybór książek ze zbiorem mitów. My czytamy anglojęzyczną książkę Mity w 30 sekund. Historie są uproszczone, dostosowane do młodszych czytelników i oprócz opisu każdy mit ma komiksową ilustrację pokazującą o co właściwie tam chodzi, co też ułatwia dzieciom odbiór tych opowieści.

 

Tytuł: Myths in 30 seconds

Autor: Tekst: Anita Generi, Ilustracje: Melvyn Evans

najlepsze książki o podróżach dla dzieci

najlepsze książki o podróżach dla dzieci

 

 

6. Tajemnica kempingu

 

Któraś, z serii książek o dochodzeniach biura detektywistycznego Mai i Lassego ląduje zawsze w plecaku, który Igor zabiera w podróż. Maja i Lasse to sprytni nastolatkowie, którzy postanowili w piwnicy założyć biuro detektywistyczne i razem rozwiązują zagadki kryminale, czy to zniknięcia psa w hotelu czy tajemnicę pewnego incydentu na kempingu. Akcja książek dzieje się głównie w szwedzkim miasteczku Valleby, ale jak to bywa w świecie detektywów, afery kryminalne dopadają ich nawet na wakacjach. Na kempingu albo w pociągu. Akcja tylko kilku książek z serii dzieje się w podróży, ale śmiało polecamy wszystkie książki. Kryminały uzależniają tak samo jak podróże. Fenomen na miarę Colombo jak dla nas.

Książki są wciągające i są świetną opcją dla dzieci, które są już w stanie skupić na dłużej uwagę i dla których krótkie historie zostawiają po sobie niedosyt, ale powieści dla dzieci są jeszcze przydługie. Ciekawe ilustracje i duże litery zachęcą dzieci do śledzenia zagadki kryminalnej razem z Wami.

Seria: Biuro detektywistyczne Lassego i Mai

Tytuł: Tajemnica kempingu, Tajemnica pociągu, Tajemnica hotelu

Autor: Martin Widmark, Helena Willis

najlepsze książki o podróżach dla dzieci

najlepsze książki o podróżach dla dzieci

 

 

image

 

7. W morze

 

Trudno o książkę, która by bardziej tu pasowała niż „W morze”. No po prostu jak dla nas pisana. W tym roku zorganizowaliśmy Wyprawę 5 Mórz i to właśnie świat morza bardzo zafascynował Igora, a ta książka pomaga nam ten świat odkrywać i to na różne sposoby. Przez ilustracje, ciekawostki, zabawę, zagadki i zadania. To jakieś 500 stron pomysłów na nudę i zabawę w domu, która przybliży Wam podwodny świat. Fajna estetyka, ciekawe ilustracje i pomysłowe, kreatywne zadania. My np wzięliśmy na warsztat meduzę i stworzyliśmy dla niej akwarium, w którym poluje na małą rybkę ze spinacza i kawałka folii aluminiowej. Przy okazji dowiedzieliśmy się trochę więcej o tych dziwnych stworzeniach.

 

Tytuł: W morze

Autor: Piotr Karski

najlepsze książki o podróżach dla dzieci

 

 

7 powodów, dla których warto po te książki pójść do biblioteki

 

1 Duży wybór

 

Jeśli ostatnio byliście w bibliotece w podstawówce i to miejsce kojarzy Wam się tylko ze zbiorem starych, zakurzonych i zdezaktualizowanych książek, to pora na spacer do biblioteki by odświeżyć trochę wyobrażenie tego miejsca. Biblioteki mogą się pochwalić naprawdę fajnymi zbiorami. Większość tych książek wypożyczyliśmy z naszej Biblioteki Gdynia i przy każdej wizycie mamy raczej problem nie z tym, że nie ma czego wybrać, tylko trudno się zdecydować które książki zabrać do domu. Nasza bibliotek ostatnio też wzbogaciła się o wybór książek dla dzieci po angielsku, co też nam bardzo odpowiada. Nie wiem czy wiecie, ale z biblioteki można też wypożyczyć gry.

 

2 Piniądz

 

Was pewnie nie zaskoczy to, że za książki w bibliotece się nie płaci, ale Waszych młodszych czytelników może to zaszokować. Igorowi do tej pory zdarza się pomylić i powiedzieć, że idziemy kupić książkę mimo, że do biblioteki chodzimy co miesiąc (no chyba że wyjeżdżamy np. na wyprawę 5 mórz na 4 miesiące, ale jak jesteśmy w domu to chodzimy). Uczycie dzieci oszczędności, wartości pieniądza no i idei pożyczania.

 

3 Miejsce na półce

 

Zaletą biblioteki jest to, że po przeczytaniu książkę oddajesz i nie musisz jej wciskać na półkę, na której już nie ma miejsca. Odkąd więcej podróżujemy staramy się ograniczać ilość rzeczy, które nas otaczają, nie tylko ze względu na wygodę, ale ze względu na to żeby nie przywiązywać się do rzeczy. Mamy też swoją osobistą biblioteczkę ukochanych książek, ale gdybyśmy mieli kupować każdą książkę, którą przeczytamy to trzebaby się już przeprowadzać do sporo większego mieszkania.

 

4 Szacunek

 

Niby prosta sprawa, ale jednak ważna. Pożyczanie, a jeszcze bardziej oddawanie książek uczy szacunku do nich, tego że jak się z kimś umówiłeś to trzeba książkę oddać i to w takim stanie w jakim ją wziąłeś.

 

5 Własna biblioteczna karta

 

Mówcie co chcecie, ale dla kilkulatka posiadanie własnej karty ze swoim imieniem (a nie stara karta mamy ze sklepu z jakąś zniżką), którą można schować do swojego portfela to powód do dumy.

 

6 Biblioteka to książkowy Disneyland

 

No może księgarnia trochę też, ale to co kiedyś postrzegano jako wadę bibliotek jest teraz ich zaletą, bo znajdziesz tu nie tylko książki ze szczytu wydawniczych list, ale też książki rzadkie, wydane już dawno, gromadzone latami. Na przykładzie dinozaurów: podczas gdy w księgarni jest tylko kilka tytułów, które bardzo szybko się nam wyczerpały w bibliotece jest ich cała półka.

 

7 Wspieracie razem fajną inicjatywę

 

Po Prostu. Czytelnictwo warto wspierać.

 

najlepsze książki o podróżach dla dzieci

 

 

To na razie na tyle, mam nadzieję, że na tej liście odszukaliście jakiegoś swojego kandydata do przeczytania. A może możecie nam polecić inne tytuły? U nas książek na liście do przeczytania nigdy zbyt wiele. Dobra książka jest dla nas cenna jak święty Graal więc dzielcie się swoimi ulubionymi książkami.

Jeśli podobał Wam się ten wpis, znaleźliście tu pomocne informacje, podobały Wam się zdjęcia lub filmy, to ucieszymy się jeśli dołączycie do nas zostawiając lajka na fanpage\’u: Rodzina nomadów, albo subskrypcję na naszym kanale Youtube. Zapraszamy też na nasz Instagram po najpiękniejsze zdjęcia 🙂

 

Patronem naszej wyprawy 5 mórz i to wyrozumiałym ze względu na termin zwrotu książek była:

2 thoughts on “7 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK O PODRÓŻACH DLA DZIECI”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów

image
Chicago - Śladami Polonii

Kryte mosty w hrabstwie Bedford w Pensylwanii

image
Artykuły

5 MITÓW O ZDALNEJ PRACY – Jak naprawdę pracują cyfrowi nomadzi

image
Dubaj - Święta u Szejka

Deira. Przez Dubai Creek za 1PLN