Biwak w Krainie Kanału Elbląskiego – jezioro Szeląg Wielki i Puszcza Taborska

image

Spis treści

Wiekowe lasy gdzie rosną najwyższe i najlepsze sosny, w nich malownicze rowerowe i piesze trasy i ciche, spokoje jezioro nad którym jest niewielki, pięknie położony kemping. O Puszczy Taborskiej w trzech słowach: spokojnie, pięknie i zielono czyli – idealne miejsce na biwak i aktywny wypoczynek!

Puszcza Taborska i Jezioro Szeląg Wielki

Lasy Taborskie i okolice jeziora Szeląg Wielki to idealne miejsce na kilkudniowy aktywny wypoczynek z rodziną. W tym wpisie znajdziesz wszystkie informacje potrzebne by zorganizować wyjazd: co można tu robić, o cenach, gdzie się zatrzymać, zjeść oraz mapę z lokalizacjami.

Kemping

Według nas najlepszą bazą na odkrywanie Puszczy Taborskiej i okolic jest niewielki ale niesamowicie położony tuż nad jeziorem Szeląg Wielki kemping „Zakątek”. Można rozbić namiot nad samym jeziorem, zaraz przy pomoście i jest to jak dotąd najlepszy kempingowy nocleg jaki odkryliśmy w Polsce. Widoki jakie masz prosto z namiotu, zwłaszcza wieczorem są obłędne. A do tego cisza, że słychać jak ryby biorą. Nawet jeśli zjedzie się więcej gości to wystarczy odejść kawałek nad jezioro i pomost by mieć kawałek przestrzeni tylko dla siebie.

Na samym kempingu jest wiele atrakcji – można pływać, pływać kajakami, wędkować, rozpalać ogniska – można spędzić tu kilka dni tylko biwakując na kempingu. A w okolicy też jest co robić.

Informacje praktyczne o „Zakątku”

Na kempingu jest sklep, toaleta, umywalnia z ciepłą wodą i możliwość skorzystania z ciepłego prysznica (prysznic za dodatkową opłatą). Codziennie Pani Joanna, właścicielka kempingu, gotuje świeżą zupę – cena 5 zł za pełną michę. Na sobotę można zamówić świeżą wędzoną na miejscu rybę ( cena około 25 zł).

Nie ma Wi-Fi i zasięg komórkowy jest bardzo słaby. Nie da się pracować zdalnie z kempingu.

Kemping dzieli się na dwie części – górną gdzie są wszystkie udogodnienia – parking, sklep, toalety, plac zabaw i duży plac gdzie głównie parkują kampery. Niżej na dole jest plaża, kilka pomostów, miejsc na ognisko i płaska polana gdzie warto się rozbić namiotem.

Przy przystani jest sprzęt wodny: kajaki, łódki, rower wodny, który można tu wynająć.

Cena :

 • pobyt dzienny: parking: 4 zł, opłata za osobę: 4 zł
 • namiot: do 3 os. 7 zł, większy namiot 10 zł
 • przyczepa: 12 zł
 • kamperwaning 20 zł
 • opłata za osobę: 7 zł dorosły, 5 zł dziecko do 7 lat
 • samochód: 7 zł
 • doprowadzenie prądu do namiotu: 12 zł (za dwa złote można w sklepie naładować baterię)
 • prysznic: 6 zł
 • zupa dnia: 5 zł
 • wynajęcie kajaku, łodzi: 8 zł/h
 • wynajęcie roweru wodnego: 10 zł/h
 • wypożyczenie grilla: 5 zł

UWAGA: jadąc nie tylko na kemping, ale w te okolice zabezpiecz się od kleszczy – jest ich tutaj niestety dużo, ale dobry środek je odstraszy.

Puszcza Taborska

1. Rezerwat Sosny Taborskiej

W tych lasach rośnie wyjątkowy rodzaj sosny, który jest wykorzystywany do budowy masztów. Rosną tu sosny wysokie jak blok, proste jak strzała i bardzo wytrzymałe. To sosny taborskie. Z tych sosen powstawały maszty dla wielu europejskich bander. Ponoć podziwiał je sam Napoleon.

Tutaj sosny taborskie wystają wysoko ponad olbrzymie buki i dęby.

W rezerwacie można wybrać się na 1,5 km ścieżkę edukacyjną. Zaczyna się 5 km za Szelągiem w Kierunku Dobrego Miasta. Przed wejściem jest niewielki parking.

Przez rezerwat prowadzi też szlak rowerowy.

2. Szlaki rowerowe w Lasach Taborskich

W okolicy jest kilka szlaków rowerowych, które prowadzą lasami nad kolejne jeziora w nich ukryte.

Żółty szlak zaczyna się w Szelągu zaraz koło pola namiotowego. To szlak pętla, który ma 31 km. Zaprowadzi Cię nad jeziora: Ruskie, Gil i do Tardy.

Szlak czerwony prowadzi dalej do Miłomłyna. Z Szeląga trzeba dojechać do niego fragmentem żółtego szlaku – cała trasa w tą i z powrotem ma 26 km.

Dokładne trasy szlaków rowerowych

Jezioro Szeląg Wielki

Szeląg Wielki jest pięknie położony pośród lasów taborskich. Znajdziesz tu ciszę i spokój, zwłaszcza od strony Szeląga. Po drugiej stronie jeziora leżą słynne Stare Jabłonki znane z turniejów siatkówki plażowej. Można się tam wybrać kajakiem, choć nie będzie łatwo. Jezioro ma długość ok. 12,5 km. Wybrzeże jest w wielu miejscach strome, porośnięte lasami.

1. Wędkowanie na Szelągu

W jeziorze można złowić niezłe okazy szczupaka, okonia, leszcza, sandacza i węgorza. Łowić można np. z pomostów na kempingu.

Opłata za pozwolenie na wędkowanie z brzegu na trzy dni to 60 zł. Można ją wykupić w Gospodarstwie Rybackim w Ostródzie: http://gro.ostroda.pl/oplaty/

2. Kajakiem po jeziorze Szeląg

Warto też wsiąść na kajak. Jeśli masz doświadczenie i parę w łapach to można się skusić na wyprawę do Starych Jabłonek. Nie będzie łatwo bo to 12,5 km w jedną stronę. Ale można też popłynąć na luziku – ile chcesz i dokąd chcesz. Widoki z wody są świetne: cały brzeg jest bardzo zielony, jezioro wieczorami jest gładkie jak lustro i odbija te piękne kolory. Na konarach powalonych drzew siedzą kormorany a w wodzie można nawet zobaczyć pływającego zaskrońca. Bajeczka

My pływaliśmy swoim osobistym, pompowanym kajakiem. Ale kajak wraz z kamizelkami można wynająć na kempingu – koszt

 

Więcej o podróżach z dzieckiem i zdalnej pracy w podróży dowiecie się z naszej książki:

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów

image
5 mórz

SALONIKI – PRZEWODNIK INTERNETOWY

image
Z 4 latkiem przez Amerykę

USA #10 – Dzien 6 – Las Vegas Baby!

kowbojski kapelusz
3 miesiące w Arkansas

Rodeo – tylko dla prawdziwych Kowbojów i Kowbojek