Pomysł na wakacje w Tajlandii – Prachuap Khiri Khan

image

Spis treści

Z dala od turystycznego szlaku ale w samym centrum nieziemskiej natury. Jeśli szukasz spokoju, lokalnego klimatu, pysznej i taniej kuchni, dzikiej natury i tajskiej magii Prachuap Khiri Khan to idealne miejsce na Twoje Tajskie wakacje.

Prachuap Khiri Khan

To bardzo niepozorny region centralnej Tajlandii, położony nad zatoką Tajlandzką. Działa tu głównie lokalna turystyka a turyści z Europy to pojedyncze przypadki. Region mało znany, ale ma wiele do zaoferowania. Blisko są dwa piękne Parki Narodowe, żyje tu wiele dzikich zwierząt. Właśnie tu jest jedno z ostatnich miejsc gdzie można oglądać dzikie słonie na wolności.

Czy to dobre miejsce na wakacje?

Idealne. Gdybyśmy mieli wrócić i wybrać tylko jedno z miejsc, które odwiedziliśmy w Tajlandii byłoby to właśnie Prachuap Khiri Khan. Dlaczego? 

  • dociera tu niewielu turystów dlatego można tu poczuć lokalny klimat
  • niskie ceny
  • to w tym rejonie spotkaliśmy najwięcej dzikich zwierząt. Dzikie słonie to nasz numer 1. Ale widzieliśmy też stada małp, ptaki, a nawet żółwia
  • różnorodna natura: piękne piaszczyste plaże, zarośnięte wyspy i góry – wszystko to daje piękne krajobrazy i wiele sposobów na spędzenie czasu
  • właśnie tutaj można odwiedzić jedną z najbardziej niezwykłych świątyń – schowaną w jaskini Phraya Nakhon. Naprawdę warto odwiedzić to magiczne miejsce.
Jaskinia Phraya Nakhon w parku Khao Sam Roi Yot

Mapa najlepszych miejsc w Prachuap Khiri Khan i okolicach

Atrakcje w Prachuap Khiri Khan – co robić?

Miasto Prachuap Khiri Khan

Miasto nie jest na pewno największą metropolią, ani atrakcją turystyczną. Ale jest tu co robić. Warto przejść się po uliczkach i poobserwować jak toczy się tu życie. W mieście warto się wspiąć na wzgórze ze świątynią, odwiedzić night market i plażę.

Świątynia Wat Khao Chong Kaeo

Na szczycie góry piętrzącej się nad miastem i zatoką jest charakterystyczna świątynia. Z bliska sama świątynia może nie zachwyca, zwłaszcza, że nie można wejść do środka, ale roztacza się stąd piękny widok na miasto i zatokę. Dostanie się tu między stadem małp jest pewnym wyzwaniem. Ale dopóki nie zaczniesz małp zaczepiać i dokarmiać – jesteś bezpieczny.

Night market

To właśnie w tym regionie odwiedziliśmy najlepsze night markety w Tajlandii. Dwa z nich codziennie rozstawiają się wieczorem w mieście. Jedzenie jest tu jak za darmo a przy tym naprawdę smaczne. No i ten lokalny klimat!

Na mapie u góry znajdziesz też lokalizację niewielkiej świątyni, koło której często rozstawiany jest market i organizowane są festyny dla lokalnej społeczności – to ciekawe doświadczeni i najlepszy market na jakim byliśmy w Tajlandii.

Plaża Ao Ma Nao

To plaża najbliżej miasta Prachuap Khiri Khan, ale podobnych plaż znajdziesz w tym rejonie więcej. Niektóre, jak ta, są pełne barów. A niektóre są puste i samotne, może z jednym małym barem. Niektóre z nich znajdziesz na mapie u góry tego postu.

Khao Sam Roi Yot

Khao Sam Roi Yot to najbardziej różnorodny Park Narodowy w Tajlandii jaki odwiedziliśmy. Są tu piękne górskie szlaki, skąd roztacza się widok z jednej strony na góry, a z drugiej na zatokę i uprawy krewetek. W parku jest jedna z piękniejszych plaż Laem Sala. Kilka jaskiń, w tym jaskinia Phraya Nakhon z ukrytą świątynią – naprawdę magiczne miejsce. Park to miejsce gdzie żyje wiele gatunków ptaków, które można obserwować z pomostu na jeziorze, na którym kwitną nenufary. W parku można spędzić kilka dni. Więcej o tym co w parku można zobaczyć i wszystkie praktyczne informacje znajdziesz we wpisie:

https://rodzinanomadow.pl/khao-sam-roi-yot-jaskinia-phraya-nakhon/

 

Kui Buri

To jedno z ostatnich miejsc w Tajlandii gdzie żyją dzikie słonie. I jedyne gdzie szansa na ich spotkanie jest tak wysoka. Żyje ich tu ponad 300 i w parku organizowane są safari właśnie w celu oglądania słoni (cena jest bardzo niska). Chyba nie trzeba większej zachęty. Ale poza słoniami na pewno zachwyci Cię tu też przyroda. Tu znajdziesz wszystkie potrzebne informacje:

https://rodzinanomadow.pl/kui-buri-dzikie-slonie-tajlandia/

Jedzenie

Poza marketami działa tu wiele lokalnych restauracji gdzie jedzenie jest świeże i pyszne i prawie nic nie kosztuje. Najadaliśmy się tu we trójkę często poniżej 100 bahtów. Na mapce znajdziesz lokalizacje naszych ulubionych restauracji.

Nocleg

Wybór jest bardzo duży. My spaliśmy z dużym hotelu, ze względu na potrzebny nam w pracy internet, ale w tym rejonie opcji jest naprawdę dużo. Można znaleźć małe butikowe hotele przy plaży, rodzinne guesthousy, wakacyjne bungalowy albo tradycyjne drewniane chatki na plaży pośród niczego. A ceny są tańsze niż w innych, bardziej popularnych wśród zagranicznych turystów, częściach kraju.

A więcej o podróżach z dzieckiem i zdalnej pracy w podróży dowiesz się z naszej książki:

 

Więcej wpisów

image
egzotycznie - Azja

Park Narodowy Ao Phang Nga – wyspa Jamesa Bonda – jak się tam dostać, co zobaczyć i ile to kosztuje

image
Z 4 latkiem przez Amerykę

USA #9 – Dzień 5 – Death Valley, uciekamy do LV

image
Z 4 latkiem przez Amerykę

USA # 19 – Rzeka Kolorado i zmiana planów